noen

převádění přesčasů do dalšího měsíce

V zam.nám neproplácí všechny přesčasy. Předmin. měsíc jsem odpracovala 29 přesč.hod. a proplatili mi jen 11,s tím,že mi 18 hod převedli do dalšího měsíce jako náhradní volno,které jsem nemohla vybrat,jelikož nám chybí na pracovišti 6 pracovníků.Min­.měsíc jsem odpracovala dalších 20 hod navíc a proplatili mi jen 8 hod.a převedli 30 hod.jako náhradko.Můžou to tak dělat?Je možné převést i do dalšího roku?

Nejlepší odpověď
standa

Tato problematika je celkem nezpochybnitelně popsána v Zákoníku práce (ZP):

  1. § 93
  • práce přesčas se dá nařídit jen vyjímečně
  • max. 8 hod./týden a 150 hod./rok
  • pokud chce zaměstnavatel nařídit více přesčasů, musí se s vámi dohodnout
  1. § 114
  • za práci přesčas přísluší primárně mzda + příplatek nejméně 25%
  • náhradní volno (na místo mzdy + příplatku) lze čerpat jen po DOHODĚ

Jinými slovy, pokud nebudete s čerpáním náhradního volna souhlasit, musí vám všechny přesčasové hodiny proplatit. Pokud už zaměstnavatel učinil výše zmiňované (jednostranné) rozhodnutí a část přesčasových hodin neproplatil a ´převedl´ je do dalšího měsíce pro čerpání náhradního volna, tak máte právo tento postup odmítnout. Napište zaměstnavateli jednoduchý dopis, kde ho s odvoláním na ustanovení § 114/1 ZP žádáte o proplacení přesčasové práce v nejbližším výplatním termínu.