tolca

Převadění čísel na logaritmus

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak převéct číslo (dejme tomu 2) na logaritmus..... ?
Potřebuji to k řešení tohoto příkladu
log(x+2)-log(x-1)= 2 – log4
Nebo se dá příklad řešit jinak ? Poradí mi někdo jak ?
Děkuji mockrát.

Odpovědi
Alesh

A jaký je základ těch dalších logaritmů? Neuvedeno čili 10?

Pak 2 = log 100, protože 102 = 100, jasné? Vychází to z definice logaritmu, tu musíš pochopit. 😉

mosoj

Když je to log tak je to vždy dekadický logaritmus. Přirozené logaritmy se značí ln.

Zlogaritmovat můžeš podle tabulek ( dělalo se dříve). Dnes to umí téměř každá o něco lepší kalkulačka. Totéž platí i zpětně pro odlogaritmování.

Napíšeš číslo a zmáčkneš tlačítko log.
Nejsem si ale jist jestli ten příklad nejde řešit obecně. Nepamutuji si to již a učit se to nebudu. Nedávno tu myslím podobný byl a někdo ho řešil. Jestli správně ale nevím. Stačí jen trochu pohledat.