Avatar uživatele
dust8

Přeruší se výkon trestu, pokud je teprve až ve vězení zjistěno, že je žena těhotná, nebo až od určité doby těhotenství?

Doplňuji: Naprosto luxusně podrobná odpověď. Děkuji! :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: dust8

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1769 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

" Pokud se žena dostane do křížku se zákonem a kvůli obvinění z nějakého trestného činu skončí ve vazbě, může tam jít i těhotná.

Podle zákona však není povinností soudů propustit těhotnou ženu na svobodu, aby porodila a mohla se v prvních měsících života starat o své dítě.

Avšak u těch matek, o jejichž vině soudy nepochybují a už je také potrestaly, to je přitom pravidlem. Trest jim přeruší až do jednoho roku věku dítěte.

„Je to nespravedlivé, právní úprava to neřeší a nárok teprve obviněným ženám ze zákona nevzniká. Přitom se na ně musí nahlížet jako na nevinné, alespoň do doby, než budou odsouzené,“ kritizuje současný stav i jeden brněnský advokát, jehož klientka se do podobné situace dostala."

Soudy podle něho v takových případech posuzují jen vazební důvody a neřeší zdravotní stav obviněné, specifické akutní problémy nebo nemožnost věznice okamžitě zasáhnout, pokud by v těhotenství nečekaně nastaly nějaké zdravotní komplikace.

„Dochází zde podle mého názoru k nehumánnímu jednání, Ani po porodu totiž obviněná nemá možnost potomka vídat a poskytovat mu mateřskou péči, dítě jde do kojeneckého ústavu,“ naznačil právník,


zákon a mateřství

Na problém upozorňují i nevládní organizace, změnou právní úpravy už se několikrát zabývali také zákonodárci. Zatím bez výsledku.
Těhotná žena má zatím právo na to, aby byla nejméně tři týdny před porodem umístěna do nemocnice vazební věznice na chirurgické oddělení. Do běžné nemocnice se pak převáží až když nastane porod.
O komfortu už odsouzených žen si mohou nechat zdát i obviněné maminky malých dětí, které jsou ve vazbě. Zatímco odsouzené ženy mohou své děti vychovávat ve věznici ve Světlé nad Sázavou v samostatných pokojích, matky ve vazbě smí své potomky vídat jednou za měsíc.
Odtržení od matky přitom může podle psychologů může pro dítě znamenat podobně závažné následky, jako když žena nemůže pečovat o dítě po porodu. (duch)"


https://www.id­nes.cz/brno/zpr­avy/s-matkou-za-mrizemi-jen-pokud-uz-byla-odsouzena.A100411_160­653_brno-zpravy_dmk

Další odkazy

https://zpravo­daj.genderstu­die s.cz/…

https://zena.ak­tualne.cz/

Je rozdíl mezi těhotnou ženou, která je ve vazbě a která ve vězení.

„Zákon o výkonu vazby spolu s vyhláškou ministerstva spravedlnosti umožňují obviněné ženě, které se ve vazbě narodí dítě, aby je měla u sebe a starala se o ně, pokud ho soud nesvěří do péče jiného člověka. O žádosti rozhoduje vedení věznice. ÚS v minulosti v řadě nálezů zdůraznil, že je nutné vždy zohledňovat nejlepší zájem dítěte, a poukazoval také na to, že v raném věku se vytvářejí nejsilnější vazby mezi rodičem a potomkem.“

https://www.id­nes.cz/

Takže těhotné ženy , které jsou ve věznici, požádají zpravidla o přerušení trestu . Takže to vypadá, že ve vězení jsou jen matky až po porodu.

Je rozdíl mezi vazbou a výkonem trestu.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?dust8 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek