Vénëa

Když je přeprava osob osvobozená od DPH, proč si ji např. České dráhy účtují?

Přeprava osob osvobozená od DPH vs České dráhy

Dle paragrafu 70 zákonu o DPH je přeprava osob od DPH osvobozena. Proč si jej tedy některé přepravní společnosti (viz České dráhy, 15% DPH, uvedeno na jízdence) i přes to účtují?

Nejlepší odpověď
Dochy

par 47/4: U služeb se uplatňuje základní sazba daně, pokud zákon nestanoví jinak. U služeb uvedených v příloze č. 2 se uplatňuje první snížená sazba daně.

příloha 2:
… Pozemní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel.
Osobní doprava lanovými a visutými drahami a lyžařskými vleky.
Vodní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel.
Letecká hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel…

par 70 … Přeprava osob a jejich zavazadel mezi jednotlivými členskými státy a dále mezi členskými státy a třetími zeměmi, včetně služeb přímo souvisejících s touto přepravou, je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně…

Není to osvobození třeba jen pro přeshraniční dopravu? (nestudoval jsem nijak podrobně a rozhodně ne vše)

Další odpovědi
Edison

Četls ten paragraf celý? Nejsou tam nějaká vyloučení osvobození? Já to študovat nebudu, ale typuju, že něco takového v tom bude.

Edison

To je tak, když se nečte všechno, ale jen to, co se hodí… 😁

Dochyho příspěvek to vysvětluje celkem jasně, myslím.