RyuzakiKate

Přemýšlím o anonymním a tichém školním protestu, co byste udělali vy?

Naše škola je stará budova, která sice zvenčí vypadá hezky, ale uvnitř je šílená zima.
Dnes po ránu 5°C a ve škole snad úplně stejně jako venku. Bylo tomu tak vždycky, nejhorší to je v zimě, kdy jsme kvůli tomu musely s mamkou pořídit punčochy, kalhoty, který neprofouknou, teplé mikiny, svetry, celý rok s sebou nosím čaj v termosce… Už teď jsem si zase musela přinést druhé ponožky a kdybych neměla ten čaj, tak jsem už dávno nastydlá jako většina mé třídy…
Tak jsem tak přemýšlela, že bych třeba napsala kostrbatějším písmem na kus papíru něco ve smyslu „Zatopte tu – je nám zima!“ a potají to vylepila někde na chodbě, nejspíš u nástěnky, třeba o hodině zmizet na záchod a mezitím to provést… Co si o tom myslíte? Stojím si za tím, že ty podmínky jsou fakt strašný, ale zároveň mám trochu strach, že by jim došlo, že za tím stojím já, protože už od prváku jsem tak nějak celkově „proti“.
Doplňuji:
No, víte, u nás to není tak jednoduché. Kdybych se zeptala, odkdy se bude topit, tak mi řeknou něco ve smyslu, až napadne sníh. Jo, to sice topili, ale asi jenom hodinu a pak se to vyplo. Už jsme si stěžovali několikrát, ale učitelé jsou celí pos*aní a maj strach mít nějaké připomínky. Do tříd choděj většinou v tričku, protože kabinety mají vyhřáté, s kobercem a zdaleka ne s tolika okny jako ve třídách. Bohužel, celý pedagogický sbor je nejspíše zpitomělej socialismem, a kdo se pokusí něco říct, tak má potom co dělat, aby ho znova jakž takž přijali, ale to je dlouhý příběh…

Nejlepší odpověď
bolak

Mám něco lepšího, domluv to s celou školou, aby příští pondělí všichni žáci zasedli na první hodinu do lavic v kulichu, rukavicích a s šálou omotanou kolem krku, ale jinak se tvařte úplně normálně a dělejte jako by nic.
Doplňuji:
Další možností je pak postavit ve vestibulu sněhuláka.

Další odpovědi
anonym

S tím, že je Vám zima, byste neměli dělat žádné okolky. Je jasné, že školy šetří. Peněz se nějak v tom našem státě na nic potřebného nedostává. Spíš než nějakou zákulisní operaci bych zvolila přímý dotaz. Normálně bych zvedla ruku a požádala vyučující, jestli Ti může odpovědět, odkdy se bude topit. Klidně jí řekni, že je Ti hrozná zima a že se bojíš, abys neonemocněla. Pokud s něčím takovým přijdeš na začátku vyučování a nebudeš vyučování nijak narušovat, tak se dočkáš odpovědi a možná ta učitelka něco řekne i ve sborovně, aby něco vedení školy udělalo proto, aby žáci neskončili doma v postelích.
Mně osobně by víc vadil ten nesmyslný cár papíru než otevřený dotaz. Neboj. Učitelce je určitě zima taky. Na to, při jakých teplotách je škola povinna topit, jsou předpisy (doufám, že ještě platí).

venkovan

Je to trochu jinak – podle norem, myslím hygienických, je určená teplota ve třídách, v tělocvičně, na chodbách atd.
Takže dotaz na krajskou hygienickou stanici proč je ve škole zima.
A je zima jen tobě a nebo dalším spolužákům. Nevěřím, že by od rodičů nebyl tlak, aby ve škole bylo přiměřené teplo..

huxa

jééé, nechtěla by sis to vyměnit? ;) u nás ve třídě máme pořád nad 25 stupňů a i když venku jsou ty pětistupňová rána, nejde vyvětrat, z tama to horko nechce jít pryč…

Lukasy

Tak aspon si nemusíš davat do šatny boty a bundu.
To my když byla ve škole zima dostali volno.
Ve škole nemuže byt min něž 20°C.

Damiana

A co rodiče, když říkáš, že váš hlas by nezabral? To doma mlčíte? Myslím, že když to doma prásknete, určitě se najde mezi zákonnými zástupci nějaký nevyužitý cholerik, který to půjde do školy pěkně rozpumprdlíkovat…

Pepa88

Hygienická norma pro možnost zahájení výuky je 18°C, vyjma tělocvičny, kde je to 16°C. Pokud je v prostorách chladněji, nesplňují normu a není možné zde vést výuku…

anonym

Na teplotu ve třídách jsou skutečně normy, které se musí dodržovat. Tobě by měla učitelka sdělit, při kolika stupních ve třídě se bude ve škole topit.
Pamatuji časy, kdy jsme měli ve třídě kamna, kde se ráno zatopilo, v 10 hodin přiložilo a muselo to vydržet do konce vyučování. Topilo se uhlím. Než se třída trochu zahřála, trvalo to kolikrát dvě hodiny. Horký čaj v termosce nenosil do třídy nikdo. Nosili jsme punčocháče, kalhoty, teplé prádlo a teplá trika, svetry a v těch jsme většinou proseděli celé vyučování. Nikoho z nás nenapadlo, že by to mělo být jinak. Když byla zima, mnuli jsme si dlaně, abychom si zahřáli prsty a mohli psát. Vydrželi jsme to, školu dochodili a nemám pocit, že to nepohodlí někomu zvlášť vadilo. Doma to nebylo o moc pohodlnější, většinou jsme v chladnu byli v kuchyni, protože tam se topilo a vařilo. Byli jsme zvyklí na méně pohodlí a zřejmě jsme nebyli tolik zchoulostivělí.
Pořádně se oblíkej a o přestávkách se snaž zahřát a rozhýbat. Trochu se tomu přece dá pomoct.