pavlik906

Překlad do angličtiny

Za úkol jsme měli napsat děkovný dopis, no nějak jsem to sesmolil, může mi to prosím někdo zkontrolovat .

Dear uncle Milan,

Thank you so much for a mobile phone that you sent me for my birthday. It is brilliant !!!
The colour is beautiful.This mobile phone has so many function and touch screen.I like it because I can have internet in pocket, or I can take photos. My brother Petr wanted to borrow it yesterday, but i did not lend it to him. I was afraid that it did not break.

I really enjoyed my birthday. Mum and Dad gave me a book and some money. I am saving on new computer. I reckon I have nearly enough for a new one.My brother Petr gave me a DVD's of Harry Potter .I really enjoyed the film. Have you seen it ??

I hope you are well. Thanks again for a mobile phone! I look forward to seeing you again!

Lots of love

Pavel

Nejlepší odpověď
quentos

pár chybiček se tam najde.
Především oba – jak Vy, tak adresát – víte, o jaký mobil se jedná, celou dobu tedy k němu patří určitý člen (thank you for THE mobile phone… thanks again for THE mobile phone). Lépe „Its colour“ (jeho barva /mobilu/) is beautiful.
Předposl. věta 1. odstavce – velké I (já)

A touch screen (chybí člen)… so many functionS (to „S“ Vám nejspíš vypadlo); in MY pocket (v angl. cokoli můžeme, to přivlastníme); lépe „I can take photos WITH IT“.
„Bál jsem se, aby mi ho nerozbil“ – I was afraid of him breaking it.
Šetřím NA nový počítač – I am saving FOR a new computer (a chybí u něj člen). Předložky jsou v AJ svinstvo, skoro pokaždé tam mají jinou než my.
Těch DVD bylo víc, nebo jen jedno? Jedno > " a DVD of Harry Potter" Víc > „DVDs of Harry Potter“ (v tom případě bez členu)

V závěru za „love“ chybí čárka. Jinak celkem dobré.