ThePastrana

Preferujete automatickou nebo manuální převodovku v autech? *ThePastrana

Já mám radši manuální. (:

Nejlepší odpověď
anonym

Preferuji též manuál, ale dnes už ne tak ortodoxně, pro -iv- jsem tedy ten exot, kdo se vrátil ke klasice.
Ale v našich podmínkách nemá takovou tradici jako v Americe, kde je to standard a za manuál je příplatek. U nás je to naopak a ve vnímání mužů řidičů to není za ty prachy adekvátní přínos. Ještě starší automaty měly vzšší spotřebu než citlivé lidské řízení, dnešní moderní už jsou na tom lépe, ale my Evropané je berem jako absenci sepětí s chodem motoru, možnost rychlého podřazení v extrémních situacích, pocit kontroly při předjížděcích manévrech a operativní reagování nejen podle otáčkoměru, ale zvuku motoru, jeho zatížení a aktuální kondice.
Dále hraje roli, že jsem ovlivněn mnoha služebními auty, z nichž všechna bez výjimky, mají manuál a automat platí za snobskou zženštilost pro nezkušené a vyjukané řidiče/ky.
Dnes, při případné koupi ojetiny bych se sice automatu nebránil, ale přes přebytek v autobazarech je automatů pomálu a vždy vycházejí dráž než srovnatelná auta v téže kategorii.

Další odpovědi
perry001

jednoznačně manuální. není nad to mít řízení zcela pod svojí kontrolou, navíc řazení zaměstnává, tudíž je menší riziko mikrospánku

Alesh

Čím víc jezdím, tím víc bych asi ocenil automat, miň žere a člověk se tolik nenadře. Nehledě na fakt, že i v automatu se dá sekvenčně řadit. Existuje i možnost řadit přímo na volantu. Jinak ale klasika je klasika. U starých aut si ani neumím představit, že by byla „zprzněna“ automatem.

anonym

15 let mam jen automaty. Ja tvrdim , ze kdo automat jeste nevyzkousel , tak tvrdi , ze ho nechce. Kdo ho ale pouzival nekdy – nejmene ale par mesicu , ne 2 dny , tak ten uz se k manualu nevrati.
Mozna se zde ale samozrejme nekdo najde , kdo se vratil k manualu. Ja osobne ale nikoho takoveho neznam. -iv-
P.S. Alesh , i ja mam moznos " razeni " na volantu , ale vyuzivam snad 3 krat do roka , kdyz vyjizdim kopec ve snehu, tak dam dvojku. Jinak ne.

gnosis

ridicak mam jen chvilku, par let a najeto jen pres 15 litru asi s 8mi ruznymi vozy, ale manual se mi moc libi :) pripada mi to chlapske, ze to auto pevne drzim a ovladam tak jak chci ja, ne tak jak mi to nastavi delnik v tovarne. automat jsem zkousel jen jednou a nebyl jsem si v nem moc jisty. asi je treba delsi doba, jak rika iv. potrebu menit nemam. pro me zatim radsi manual.

Jikra

Jen jednou jedinkrát jsem řídil Ford s automatikou,asi jen 8km,a naprosto mi to uchvátilo.Ale bohužel s tou mojí Feldou to už nějak doklepem.Jo jen taková poznámka když jsem jezdil do práce z města S do města K (13km) tak to bylo 40× řadit.No to bylo děsný.