panenka

Předsoudní výzva – co a jak?

dobrý den ted mi sem přišla kamarádka že od jedné společnosti obdržela dopis kde je napsáno předsoudní výzva k úhradě.je ted dosti neštastná a neví co dělat práci má mít až za měsíc dá se s tím něco dělat?chcou po ní 40000 do 14 dní ona to prý nesežene dá se s tu společností ještě nějak domluvit?bojí se že přijde o dům i když na něm má zástavu mám vám moc poděkovat všem za odpovědi.ráda bych jí hrozně moc pomohla.můžou jí i vzít dum?jak to probíhá děkujidá se s tým něco dělat

Nejlepší odpověď
iii.123

Určitě bych tu společnost kontaktovala (a to co nejdříve) a požádala je o možnost tuto částku splácet. Důležitý je, aby viděli z její strany snahu tento problém řešit.

Další odpovědi
standa

Co se týká eventuální možnosti exekučně ´sáhnout´ na dům, tak toto nepřichází do úvahy ze dvou důvodů:

  • nemovitost je předmětem zástavního práva vůči třetí osobě, takže nelze exekuovat
  • hodnota dluhu je v absolutním nepoměru s hodnotou nemovitosti, takže takovouto exekuci rozumný soud nepovolí

Jinak jak bylo již odpovězeno, okamžitě jednejte a navrhujte věřiteli různé formy splátkových kalendářů, rovněž zvažte jakou maximální částku můžete uhradit najednou (určitě se vám to vyplatí minimálně na úrocích a možná tím věřiteli ukážete dobrou vůli problém řešit…)