Kryšpín

Co to bylo za komunistu, který normalizoval komunismus až do „sametu“ a poté přehodil vyhýbku?

Původní neotázka
Předseda vlády nazval kolegu normalizačním komunistou

Co to bylo za komunistu, normalizoval komunismus až do sametu a poté přehodil vyhýbku. Správně Orwell, komunismus nebyl, ale budoval se

Zamyslete se prosím nad formulací svých „neotázek“.

Nejlepší odpověď
orwell

Nikdo komunismus nenormalizoval, on totiž žádný komunismus neexistoval. Nelze si plést komunismus se socialismem. Je s podivem, kolik lidí neustále tyto dvě společenskoeko­noekonomické formace zaměňuje. Těch, co přehodili výhybku, bylo „hafo“. Nejen bylo, ale je a vždycky bude. Pan premiér má sám dost másla na hlavě a měl by více vážit slova, pokud totéž požaduje po prezidentovi.

Další odpovědi
Drap

Přečti si zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Normalizace

Mc Merkurion

… ten komunista, co přehodil výhybku? … nevim, odhadem tak milion …

mosoj

To byl Ufoun.
Uvažuj. Za minulého režimu, kdo něco dělal, měl nějaké společenské postavení či něco řídil, musel být ve straně. Samozřejmě existuje pár vyjímek.
Tak kdyby soudruzi nepřehodili vyhýbku, stát a další lecos by se nám rozpadlo !!!!!
Tak jako dnes, byli soudruzi normální a fanatici. Dnes je to horší. Dnes se ještě lže a bere se to jako společensky únosné.

led

To nebol komunista v pravom, tj.v pôvodnom zmysle slova, ale človek, ktorý pre svoj prospech vstúpil do rad Komunistickej strany. Takých bolo veľa.

Ale našli sa aj takí, ktorí boli komunistami v tom pôvodnom zmysle, až do svojej smrti a nebali sa to povedať ani pre státisícovým davom štrngajúcich kľúčov.
Herec Leopold Haverl z tribúny na námestí SNP v Bratislave November1989, v čase keď iní pálil členské preukazy KSS, do mikrofonu pevným hlasom povedal: „Bol som a ostávam Komunistom! Nehanbím sa preto!“ Stál medzi tribúnmi ľudu a pozeral na šokovaných mlčiacich ľudí. Potom ticho prepustil svoje miesto ďalším rečníkom. Bol takým hrdým až do svojej smrti. Tak som ho poznala, ako Človeka, nebojácneho a pevného vo svojich názoroch a činoch.

led

Myslíte, že Hafi (Haverl) bol preto fanatik? Nie… Bol to človek s veľkými skúsenosťami, znalosťami a citiaci s inými ľuďmi.

Mc Merkurion

… znám hodně opravdovejch komunistů, a přestože jejich názor nesdílím, vážím si jich právě proto, že mají svůj názor, kterému věří, ale těch bylo málo, naopak převlíkačů kabátů dosti …