1jirka22

Předpřítomný prostý nebo předpřítomný průběhový?

Mrs Smith has given/has been giving me some extra help with my maths for the last year.

Nejlepší odpověď
quentos

Gramaticky správně je obojí, ale význam se mírně liší. Has given je spíše o důsledku v přítomnosti (např.: pomohla, a proto teď matematiku lépe chápu), has been giving spíše zdůrazňuje, že to její doučování stále trvá.

Další odpovědi
anonym

Has been giving – probíhalo to opakovaně, ing tvar.
Has given – pomohla „jednou“

Záleží na tom, jestli ta věta znamená jakože mu pomáhala po celý rok, a nebo jestli mu pomohla s nějakým učivem pro příští (poslední) rok.

Quimby

Lepší je has been giving

Taková pomůcka je zkusit si to přeložit pomocí dokonavého/ nedokonavého vidu, není to přímo pravidlo, ale podle toho co dává větší smysl to většinou poznáš…
Nevím, jestli je vrovna výraz „maths“ správně. Názvy předmětů se nepočítají, protože matematika je prostě jedna.