Lul

Předpona vice- a její synonyma

Chápu dobře, že vice- je předpona, která lze nahradit českým slovem místo? A existuje ještě nějaká předpona podobného významu jako vice-?

Nejlepší odpověď
annas

vice- = první část složených slov s významem místo;

Jiná předpona neexistuje, jen význam jako zástupce, na místě někoho, za někoho.

Vložila jsem etymologii z Rejzkova slovníku:
vice- (ve složeninách) ‘místo-, zástupce’.
Srov. viceprezident, vicepremiér, viceadmirál.
Z lat. vice- tv. z vice ‘na místě
někoho, za někoho’, což je původem
ablativ od subst. doloženého dále jen v
gen. vicis a ak. vicem s významem ‘střídání’
(srov. vice versā ‘obráceně, naopak’).

Tararinga

Předponu vice- ve významu „místo“ např. vicemistr, používá český jazyk i jako příponu: nohavice, rukavice. Rukavice jde s kůží na trh místo ruky, nohavice jde nečasu vstříc místo nohy.