prauns

Mám při předčasném ukončení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele nárok na podnájem do data uvedeného na smlouvě?

Dobrý den,

mám otázku ohledně ukončení podnájemní smlouvy. Mám podnájemní smlouvu se svou spolubydlící a ta mi oznámila, že se mám do měsíce vystěhovat, jelikož chce bydlet sama s přítelem. S jednoměsíční lhůtou problém nemám (je ve smlouvě stanovená), ale smlouva končí na konci srpna. Nemám tedy nárok na podnájem do data uvedeného na smlouvě? Vždy jsem vše platila včas a nebyl semnou žádný problém a chtěla bych vědět, zda se mohu bránit a získat tak víc času tím, že se odkážu na datum ukončení podnájmu ve smlouvě.

Děkuji předem za odpovědi.

Odpovědi
CTTON

Ne. Práva nemáš žádná.

Pepa25

Nerozumím otázce: jak může smlouva při výpovědní lhůtě 1 měsíc a výpovědi podané už dnes končil až na konci srpna?

EDIT: Otázka nebyla upřesněna, takže vycházím z toho, že jde o smlouvu na dobu určitou do srpna 2020, ale zároveň v měsíční výpovědní lhůtou. V tom případě je samozřejmě rozhodující výpověď (pokud je to problém, tak měla být ve smlouvě sjednána lhůta delší). Samozřejmě dohodou je možné skončit podnájem kdykoliv.

Mc Merkurion

… že smlouva končí až v srpnu nejni důležitý, jestliže ti dala dle smlouvy výpověď ve stanovené době, tj, dala ti ji měsíc předem … co kdyby ti smlouva třebas končila až za dva roky ??? to bys tam jako bydlela další dva roky ??? …

marci1

Dle ve smlouvě uvedené jednoměsíční lhůty k předčasnému ukončení podnájmu, se musíš do měsíce vystěhovat. 🙂

Dochy

Jedna věc je smlouva na určitou dobu. Druhá věc je výpovědní lhůta – ta je právě pro případ, že někdo z nějakého důvodu tu smlouvu chce ukončit dřív než bylo sjednáno. Pokud jste si dohodli nějakou výpovědní lhůtu tak podáním výpovědi a uplynutím výpovědní lhůty ta smlouva zkrátka končí. Tečka. (pokud tedy ve smlouvě nemáte pro tento případ sjednáno odstupné – což by ale bylo dost neobvyklé)

seraphico

U podnájemní smlouvy (nikoliv nájemní) lze podat výpověď bez udání důvodů ze strany nájemce pronájemcovi. Ovšem výpovědní lhůta nesmí být kratší než 3 měsíce, čili výpovědní lhůta na 1 měsíc je neplatná. Je tu ale úskalí ohledně možnosti domluvení se nájemce s pronajímatelem. Pokud by se totiž nájemce s pronajímatelem dohodli k ukončení nájmu, tak automaticky zaniká i pronájem mezi nájemcem a pronájemcem, a ten se musí vystěhovat. Takže si raději zjisti, jaký vztah má tvá spolubydlící s majitelem onoho bytu. Dále pak stojí za úvahu, zda ti budou ty 3 měsíce stát za to, aby si tam bydlela s někým, kdo tě tam už nechce.

Dochy

Seraphico: Podle https://www.e­uro.cz/byznys/prav­ni-podminky-podnajmu-bytu-893207 podnájemní smlouva nemá takové zákonné ochrany jako smlouva nájemní. Výpovědní lhůta podle tohoto článku může být sjednána i kratší. Není-li sjednána, pak je 3 měsíční.
Podle http://www.czechpo­int101.com/cs/pro­najem-vs-podnajem-vyhody-a-nevyhody-podnajemni-smlouvy/ může být výpovědní lhůta také kratší
https://nedoma-advokatka.cz/pod­najemni-smlouva-a-jeji-nevyhody/ dtto

Podle jiných článků musí být min. 3 měsíční. Takže si nejsem jist. Přímo ze zákona mi to jasné není.

Pepa25

Plně souhlasím, že pro podnájem min. tříměsíční výpověď neplatí. Napsal jsem mu zprávu, ať napíše, z čeho to vyplývá (také jsem mohl něco přehlédnout), ale neozval se.

Dochy

(osobně věřím té variantě, že v případě podnájmu lze ve smlouvě sjednat téměř cokoli bez ohledu na omezení daná zákonem pro smlouvy o nájmu bytu)

Mc Merkurion

@CTTON: … že zrovna ty, co se tady neustále ptá na práva, napíšeš takovou blbost, jak jako nemá žádná práva ???