Human

Prečo sú hranice štátov také „kostrbaté“? :D

Prečo sú hranice štátov také „kostrbaté“? :D Však by bolo predsa lepšie, ak by boli rovné tak, ako sú hranice štátov USA. Alebo niečo na tom je? :D

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka
Jakým způsobem se vytyčily hranice všech státu do dnešní podoby?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakym-zpusobem-se-vytycily-hranice-vsech-statu-do-dnesni-podoby

Moje odpověď.

Není jednoduché odpovědět, je to dané historickým vývojem. Proto jen obecně.

Vzhledem k historickému vývoji je většina státních hranicemi přírodními, tj. kopírují již existující překážky (např. pohoří, moře, řeky). Někdy ale hranice procházejí i městy (Český Těšín/Cieszyn, České Velenice/Gmünd, Komárno/Komárom, Štúrovo/Esztergom, Görlitz/Zgorzelec, Jeruzalém, Rafáh, Nikósie, El Paso/Ciudad Juárez), jindy jsou stanoveny na základě válečné situace při uzavření příměří (nárazníkové pásmo na Kypru), další jsou vytvořeny uměle (např. hranici Maďarska stanovila Trianonská smlouva jako výsledek válečné prohry Uherska).

Odkazy na vznik hranic v původní odpovědi.

Další odpovědi
huxa

Shrnu to, co napsala annas-
hranice se tvoří dvěma způsoby-
přírodně-kostrbaté, dle řek, hor, …
uměle-vezme se mapa a nakreslí se čáry