TJ

Prečo sa stroj času nedá použiť na cestu časom do doby pred tým, než bol zostrojený?

Nejlepší odpověď
janesis

Zvláštní otázka teda :D :)

Další odpovědi
tom004

Tu otázku nechápu.Jestli někdo postaví stroj času,tak by se měl pohybovat,jak do minulosti,tak do budoucnosti.Kniha od Paula Andersena „Strážci času“,tento věčný problém řeší perfektní fikcí,ale založenou na skutečných,his­toricky prokázaných událostech.
Doplňuji:
Doplnil bych pro barmajku,která tvrdí,že sci-fi nečte,prtože ji nechápe.V roce 1977 vyšla kniha od autorky Ludmily Vaňkové (skuutečně od ženy),„Mosty přes propast času“.Doporučuji ti,ji zkusit sehnat a přečíst.Je skvělá,a troufám si tvrdit,že pokud „přežiješ“ prvních 50 stran,už se od tohoto žánru neobejdeš.

chudst

A to jste vzal kde? Nebo jako tim mirite k myslence, ze kdyzby byl vynalezen v roce 2020, proc by nemohli lide cestovat do minulosti – do naseho roku 2011, aby ho vynalezli driv? :)

Tohle je strasne filozoficke a kdyz to resim, rozboli me z toho hlava. Berme v potaz, ze je mozne cestovat casem.

Kdyz cestujete casem zpet a zmenite historii, zmenite celou casovou dimenzi (udalosti se prepisou), nebo vytvorite dalsi alternativni realitu? Teoreticky tech realit by pak muselo byt nekonecno, na kazdou akci se da vyvolat jina reakce i pri obycejnem odpovidani „Jak se mas“ muzete rict „dobre“ nebo zalhat, ze se mate „spatne“.

Vratme se zpet z dimenzi do toho, zda-li je mozne cestovat do minulosti. Pokud by to bylo mozne, tak pak musim predpokladat, ze pokud se casove prenesete, prenesete se zaroven i do jine alternativni casove dimenze, ve ktere pote pokracujete. Pokud byste se totiz prenesl casem zpet po stejne casove primce, museli bychom o tom jiz neco vedet. Je to hrozne filozoficke a tezke vyjadrit presne to, co se mi odehrava v hlave, ale aspon zakladni myslenku jste snad trosku pochytili.
Doplňuji:
Snad v kazdem filmu narazim na podobne nesrovnalosti; vezmete si Harryho Pottera a Vezne z Azkabanu. Jen pouhe dve udalosti – zabiti hypogrifa Klofana a zahnani mozkomoru Patronem od jezera. Probiha casova verze, kdy popravi Klofana, Harry pak lezi u jezera ze Siriusem, krouzi kolem nich mozkomorove, ale nejaky patron je zazene. Z patrona je videt, ze Harry a Hermiona jsou v pribehu dvakrat – v normalni a v dalsi casove realite.

Pak probiha dalsi casova verze, kdy Klofana zachrani, a Harry vybiha k jezeru, aby zachranil sam sebe vykouzlenim patrona.

Jenze jak je mozne, ze Klofana popravili? Nastava mi tady smycka v mysleni: Klofan by mel byt v prvni realite zivy (protoze vse se odehravalo podle druhe casove verze), ale kdyzby byl zivy, zase by se nemuseli Harry s Hermionou vracet casem a nic z toho by se nestalo.

==================

Tohle proste slouzi k zamysleni – ne jako spatne napsane scifi, ale jako myslenka, jak by to melo fungovat, zejmena ma posledni myslenka, ve ktere se dostavam do nejake casove smycky, kterou neumim vyresit.

barnajka

Možná proto, že ještě sestrojený nebyl :)

Nemám nic proti science fiction, ale cestování časem mi zavání až utopií. Co se jednou stalo, stalo se. Neexistuje způsob, jak to vrátit zpátky – ani jak se podívat zpět do minulosti. Pokrok jde pořád kupředu, možná, že něco jako cestování do budoucnosti jednou možný bude – co já vím?! Fakt ale nechápu, jak by chtěl člověk vrátit to, co se už někdy někde nějak stalo. Souhlasím s tomem004, že pokud stroj času někdy někdo vymyslí – měla by ta mašina být schopna obousměrnýho pohybu. Neumím ti racionálně vysvětlit, PROČ jsem ochotná věřit na cestování do budoucnosti a do minulosti ne…nedává to logiku, já vím. Proto asi radši sci-fi nečtu vůbec, je zkrátka nad moje chápání. Jsem odporně přízemní :))
Doplňuji:
Tak dobře, tome – někdy to zkusím přelouskat, díky za doporučení :)
Akorát mě děsí těch 50 stran – mě jak knížka nechytne v prvních 5–10 stranách, mám tendence s ní praštit a nevracet se k ní nikdy více :))

Comanch

A co kdyby to třeba fungovalo tak, že vzhledem k tomu, že je vesmír údajně nekonečný, byla by pro každou sekundu našeho času v kosmu jedna planeta. Pokud bys cestoval časem do minulosti, vždy bys akorát dolétl na jednu z nekonečna planet (časová osa je taky nekonečná). Když bys tam potom nějak zasáhl do děje, tak by se dále odvíjel pouze na té danné planetě a nic by se přepisovat nemuselo. Poněvadž žádná z těch planet nemá budoucnot. Budoucnost je na jiných planetách, které sami pro sebe mají přítomnost.

Napsal jsem to tak, že tomu ani sám skoro nerozumím. Snad někdo pochopí moje fantasy myšlenky.

Elk

Nebude to náhodou tak, že až se stroj času vynalezne a sestrojí, při jeho použití dojde k určité formě halucinace popřípadě hypnózy, kdy se budeme moci vrátit do doby kde chceme být, můžeme měnit historii dle libosti, ale po návratu zpět se všechno taky vrátí do reality, jenom prožitky a vzpomínky nám zůstanou. Bez toho, abychom historii jakkoli měnili, či v ní upravovali.
Nemusí to být tak vzdálená myšlenka : nasadíme si speciální brýle, helmu osazenou senzory ( prosím, neplést s cenzory ) a počítačem řízená historie se nám dostane do podvědomí, kde si budeme moci dělat cokoli, ovšem po návratu bude vše stejné. Máme zážitky z minulosti? – máme! Změnili jsme skutečnou minulost – nazměnili.
Zkrátka to chce dobrý software a stroj času je na světě…
To jsem tomu dal…???

dudu

Podle současných teoretiků bude možné v čase cestovat až od okamžiku vytvoření časové smyčky, což se zatím nikomu nepodařilo. Asi to bude tak, neboť návštěvníka z budoucnosti dosud nikdo z nás nepotkal. Zpět v čase bude možné cestovat jen díky virtuální realitě vytvořené supervýkonnými počitači, což nemusí trvat dlouho. Pak si budeme moci vybrat výlet téměř kamkoliv a dojem bude k nerozeznání od skutečnosti.
Navíc je téměř jisté, že opravdová cesta např. do čtrnáctého století by skončila nejpozději do týdne selháním našeho křehkého imunitního systému. Existují písemné záznamy, že Praha byla v této době napřed citit a pak vidět!

blesk26

To je jen jedna z teorií … nedávno o tom dávali dokument, ale už si to moc nepamatuju. Principielně jde o to, že cestovatel v čase pro svoji cestu použije stroj, který ale v té minulosti kam cestuje již musí existovat, aby jím prošel a v něm se objevil :) Kdyby chtěl cestovat dále do minulosti, kde stroj ještě neexistoval, neměl by se tam jak dostat.