Erik24688

Prečo sa radiatory umiestnuju pod okna?

Nejlepší odpověď
marci1

Ohřívá se tak studený vzduch, který proniká škvírami v okně. Takto ohřátý proud vzduchu navíc stoupá ke stropu a strhává s sebou i okolní vzduch, takže zajišťuje cirkulaci. Studený vzduch se pak nedrží při zemi a od oken netáhne na nohy. 🙂

Proč je radiátor pod okny?
Není tam jen váš – takto je umístěno 90 % radiátorů. I když se to může zdát divné, je to tak správně. Dříve byla okna nedokonalejší a radiátory měly za úkol ohřát chladný vzduch, který jimi pronikal, než se dostal do místnosti. Dnes tento problém neexistuje, takže si nemusíte dělat starosti se ztrátou tepla. Přicházíte jimi maximálně o desetinu tepelné energie. Více jí může unikat zdmi, okolo 35 %.
V dnešní době bývají radiátory pod okny spíše z estetických a praktických důvodů –podél ostatních zdí tak zbývá více místa pro skříně a další nábytek. Máte-li jednoduchá, ne dvojitá okna, udržet teplo vám pomohou závěsy. Ovšem jen za předpokladu, že se nezatahují před radiátorem, nýbrž za ním.
https://spotre­bitele.dtest.cz/cla­nek-6467/nejcastejsi-myty-o-topeni

Další odpovědi
Kepler

Jak píše marci a ještě je tu jeden další praktický důvod: ze stavebního a topenářského hlediska se tak minimalizuje délka trubek – jdou jen po obvodu pláště budovy, bez zbytečných odboček do místnosti a zpět.

tony2412

Taky proto, že jinde by zabíraly místo, nemohl by si tam postavit před radiátor skříň např pod oknem tolik nepřekáží.

Hufnágl

Sice marci1 odpověděla správně, ale radiátory se umísťují i jinde než pod okny.

paul1

U starších oken to mělo jednu výhodu – zajišťovalo se tím průběžné větrání v místnosti, s tím souvisí rozptylování radonu. No a orosení oken zabráníte tím, že na okno nanesete trošku pěny na holení, rozetřete a vyleštíte.

Erik24688

Preklep :D......., keby radiator nebol pod oknom, ci by sa okno rosilo

Hufnágl

… rosilo.

Erik24688

Dakujem za odpoved, este by som sa chcel spytat, ak by tam to okno nebolo, rosilo by sa alebo to s tym nema nic spolocne?

Hufnágl

Co by se mělo rosit, kde není okno?