zbyndo

Prečo má dúha tvar paraboly?

Je mi jasné rozloženie svetla, teda farby dúhy, no posledne som si uvedomil, že neviem, prečo je v takom nádhernom obluku

Nejlepší odpověď
Justin1

Duha nemá tvar paraboly, má tvar oblouku kružnice. Z letadla je prý možné vidět i celou duhovou kružnici. Tvar kružnice má proto, že světlo rozložené na barvy přichází k pozorovateli jenom pod určitým úhlem vůči spojnici Slunce a pozorovatele. S kulatostí Země to nesouvisí.

Další odpovědi
annas

Na stránce Encyklopedie fyzika se o dozvíte víc.
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/448-duha

"Duha je opticky jev velmi složitý, přesto ho lze stručně (a správně) vysvětlit na základě průchodu světla vodní kapkou. Vodní kapka má, navzdory vžité představě, kulový tvar, což je dáno povrchovým napětím vody a minimem povrchové energie.

Světlo přicházející od Slunce vstupuje do vodní kapky (tedy do opticky hustšího prostředí než je vzduch), přičemž se láme a nastává jeho rozklad na barevné spektrum. Na vnitřní stěně kapky pak nastává totální odraz a světlo pak vystupuje ven. Každá kapka tedy funguje vlastně jako optický hranol.

Podle počtu odrazů rozlišujeme:

1. hlavní duhu (primární duhu) – v kapce nastává jeden totálnímu odrazu.

Duha má tvar kružnice se středem v proti slunci, tj. v bodě, který se nachází proti Slunci. My z ní vidíme vždy jen část (celou lze spatřit na kapkách rozprašovače stojíme-li zády ke Slunci, nebo vysoko v horách při pohledu do údolí, kde prší). Úhlový poloměr červené barvy je (tj. kapičky vzdálené od protislunce o tento úhel se nám tedy jeví červeně), úhlový poloměr fialové barvy pak .

2. vedlejší duhu (sekundární duhu) – v kapce nastávají dva totální odrazy světla . Důvod, proč vidíme v sekundární duze „nahoře“ fialovou a „dole“ červenou, je analogický jako u duhy primární. Liší se pouze úhlové poloměry barevných kružnic, které jsou přibližně . Navíc je sekundární duha méně intenzivní; paprsky totiž urazily ve vodní kapce delší dráhu.

Vyobrazení a další podrobnosti najdete v uvedeném odkazu.

Stačilo využít našeptávač a měl jste odpověď hned

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=duha
např.
Je duha kulatá?

Proč vidíme duhu ve tvaru půlkruhu?
Zde je zdroj
http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=5&hle­dat=duha
Při pohledu z letícího letadla je vidět duha ve tvaru uzavřeného kruhu. Co je na tom pravdy?

Proč je duha vždy do oblouku?

atd.

mosoj

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-duha-kulata

elkon

Protože je země kulatá

Dochy

Jen bych přidal k Justinovi: Za vhodných podmínek by uprostřed duhy focené z výšky byl stín pozorovatele, resp. letadla. Jen jsem teď žádnou takovou fotku nenašel…

Tak tady ve videu v dolní části stránky. Zřejmě z věžáku…
https://viruji­.andaluciainfor­macion.es/arco­iris-circular-no-arco/