Právo pokladní při nahlížení tašek?

dobrý den,jsem jedna z mnoha pokladních,která se zabývá otázkou zda máme právo požádat zákazníka o nahlédnutí do tašky.naše paní O.V.nás žádá,abychom každému zákazníkovi nahlíželi do tašek,batohů i kabelek máme na to právo?

Nejlepší odpověď
annas

V poradně na stránce časopisu Test jsem našla otázku a odpověď na ni:

Kontrola tašek u pokladny – 10. 3. 2010 – Spotřebitelský dotaz:
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je pravda, co už asi vím, že prodovačka nemá právo nahlížet do tašek (např. pokladní v supermarketu, může mě o to sice požádat, ale je jen na mě, zda jí vnitřek tašky ukážu. Pokud ale na její prosbu tašku neukážu a ona na mě zavolá ostrahu obchodu, jí také nemusím obsah tašky ukazovat? Musím setrvat na místě na Policii, nebo mě nemají právo na místě zadržet? Mohu se pak nějak bránit křivému nařčení z krádeže? Pokud možno v jakém zákoně a § je toto zakotvené. Děkuji za odpověď.

Dopooručení časopisu TEST:
Hezký den, ve Vámi popisovaném případě se jedná o tzv. osobní prohlídku, kterou smí podle § 83a trestního řádu (zákon č. 141/1961 Sb.) vykonat pouze policejní orgán, bez souhlasu státního zástupce jen tehdy, pokud je osoba přistižena při činu. Podle § 76 odst. 2 téhož zákona smí kdokoliv osobu přistiženou při činu pouze zadržet do příchodu policejního orgánu.
Jestliže se tedy nechcete této osobní prohlídce podrobit, trvejte na přivolání policejní hlídky.

Zdroj: http://www.dtes­t.cz/poradna&id=529

Další odpovědi
Miroslavst

Zákonné právo na to nemáte v žádném případě. Tolik moje odpověď a nyní vlastní zkušenost:
Když nikam nespěchám a chci si pohrát, tak udělám následující.
Dobrý den, mohu vidět vaši tašku?
Ne nemůžete a stejně v ní nic nemám.
Já se musím podívat, máme to nařízeno.
Bohužel to mě nezajímá, tašku vám neukážu.
Tak budu muset zavolat ochranku.
Tak ji zavolejte.
Po chvíli přichází ochranka.
Dobrý den, já jsem pracovník ostrahy,tak copak tu máme za problém? Ukážete mi tašku?
Dobrý den, já jsem zákazník, neukážu.
Musíte mi ji ukázat.
Ne nemusím. Nemáte na to žádné právo.
Tak budu muset zavolat policii.
Tak zavolejte.
Přijíždí městská policie. Dobrý den, copak je tu za problém?
Není žádný problém, pokladní a ochranka chce vidět tašku a já jim nic neukážu.
A nám ji ukážete?
No, sice na to nemáte právo, ale klidně ukážu. Prosím.
Vždyť tam nic není.
Já vím, že tam nic není, však jsem jim to říkal a taky jsem jim říkal, že na to nemají právo nahlížet do tašek.
Ano, to máte pravdu. Všechno v pořádku. Naschledanou.
Ano, děkuji, nashledanou.
A pokud si budete chtít hrát dál, tak ji neukážu ani MP, protože ze zákona smí dělat osobní prohlídky pouze Policie ČR.
A pokud chcete jít ještě dál, tak řeknu, že to je taška manželky a tudíž případně přivolaný policista PČR nemůže dělat osobní prohlídku a musí ji dělat žena-osoba stejného pohlaví.
Takže asi tak nějak.
To co jsem popsal je skutečnost a vždy se u toho dost bavím.

alexandra

Já mám taky stejný názor jako Výletník8.Dlouhé roky jsem pracovala na pokladně a mí šéfové také po nás chtěli,ať kontrolujeme tašky.Samozřejmě vím,že na to nemáme právo a při nějakém problému by šéfové dali ruce pryč,tak jsem to řešila jednoduše.Slušně jsem požádala o nahlédnutí,a když neukázal,tak jsem řekla děkuji a nashle.Já si svoji povinost splnila a když se zákázník začal rozčilovat,že nemám právo,tak jsem mu s klidem řekla,že vím,ale mám právo ho slušně požádat.A tím to pro mě bylo vyřízeno.Šéfové mi nemohli nic vytknout a zákazník taky ne.Kdo ukázal,tak ukázal a kdo nechtěl,tak šel.
A pokud někdo něco ukradl,tak to je věc ochranky,aby si to ohlídala a ten zloděj to stejně nebude mít někde nahoře v tašce,na to má jiné fígle.

cukrar

Ne nemáte na to právo, a Vaše paní O.V. to moc dobře ví. Když si na Vás bude pak někdo stěžovat nezastane se Vás.
Upozorněte jí, že je to protizákonné.

Výletník8

Dovolím si odpověď lehce odlišnou od většiny dosavadních: právo POŽÁDAT samozřejmě máte, dál už platí, co napsali ostatní – zákazník vyhovět nemusí, pokud nevyhoví, nebo dokonce bez požádání, nahlížet nesmíte.