právní nárok na nájemní byt

Dobrý den, chtěl bych si vzít do obecního bytu spolubydlící. V nájemní smlouvě jsem uveden jako nájemce a platím za služby za jednu osobu. Kam se další osoba přihlašuje (jen poplatky za služby) a bude-li pak figurovat v evidenčním listu, má nějaký právní nárok na tento byt (např. po určité době), nebo ho můžu kdykoliv ze služeb odhlásit a tím ho z bytu kdykoliv vykázat? Děkuji za odpověď. P.

Odpovědi
standa

Jako nájemce si nemůžete do bytu nastěhovat dalšího spolunájemníka bez souhlasu majitele bytu. Ledaže by se jednalo o rodinné příslušníky.

Proto se musíte obrátit na vlastníka (obec) a o přihlášení další osoby zde požádat.

Netuším kam dotaz míří, ale možná by bylo vhodné se majitelem bytu dohodnout, že zmiňovaná osoba bude v režimu podnájmu…, a pak takovému podnájemci nevzniká žádný právní nárok na užívání po skončení jeho podnájemní smlouvy, která může být jakkoli vypověditelná (nejlépe s 3 měs.výpovědní dobou).