quentos

Právní klasifikace trestných činů

Jak se v tr. právu přesně nazývá trestný čin bezdůvodného zatčení a bezdůvodného uvěznění? Zkusil jsem bezdůvodnost nahradit slovem „nedůvodné“, v tomto spojení však nedal Google žádnou odezvu. Podotýkám, že jde o klasifikaci v USA – v případě, že bychom k tomu terminologii neměli vůbec.
(Pozn. našel jsem to v beletrii, ne že bych měl sám problém se zákonem.)

Nejlepší odpověď
standa

České trestní právo nezná v otázce zmiňované skutky, které by se daly nazvat obecným pojmem JUSTIČNÍ OMYL.

Pokud se zjistí po pravomocném vynesení rozsudku, že se soud SPLETL, tak bude „jen“ konstatováno, že se SOUD ZMÝLIL.

Žádné postihy soudcům nehrozí a nejspíš nehrozí ani žádné omluvy z jejich strany. Výjimkou je jen teoretická situace, že se prokáže, že soudce jednal úmyslně nebo pro svůj vlastní prospěch.

Myslím, že pak takto poškozenému zbývá jediná možnost, a to ´hojit se´ podáním žaloby na finanční odškodnění za nemajetkovou a mnohdy i majetkovou újmu.

Další odpovědi
člověk

V USA,ABY STÁT NEBYL DOTČEN ,V TRESTBNÍM PRÁVU TOTO NENÍ,U SOUDU SE MŮŽE JEDINEC DOVOLÁVAT PRECEDENCU.takto mi odpověděl člověk žijící v USA na pozici,jako u nás státní žalobce.protože mne to také začalo zajímat jak to tam mají.
Doplňuji:
správně precedencem,napsal jsem to na základě předchozího hovoru