janani

právě jsem dostala tibetského španěla, na jaké zdravotní problémy je náchylný?

měla jsem thi-tsu, ten měl problémy s pátěří, tak mám starost, čemu se mám vyvarovat nyní?

Nejlepší odpověď
beer

Plemeno neznám, proto se podívej sem, základní věci najdeš:
http://tibetsky-spanel.hafici.cz/
Doplňuji:
A ještě něco z chovatelské stanice – http://www.kham­mi.cz/zdravika­min.htm

Další odpovědi
anonym

Tibetský španěl je poměrně málo rozšířené plemeno, takže naštěstí není středem zájmu množitelů. Takže se jedná o poměrně ničím zdravotně nezatížené plemeno. Navíc ani anatomicky není toto plemeno v ničem „přehnané“ nemá ani příliš krátkou čenichovou parti atd. a jedná se poměrně vyváženého psa. Zavádějící je i jeho název, protože se španělem (myšleno loveckým plemenem) nemá tento nic dspolečného, to se jen kdysi špatně přeložil název z původního názvu importu
z Tibetu a Číny.
Shih-Tzu je delšího formátu, takže je možné, že mohl předcházející pes trpět na problémy s páteří. V každém případě žádnému malému psovi neprospívá časté zdolávání schodů.
Radu o očkování berte s rezervou, rozhodně je lepší mít psa (zvláště městského) dobře preventivně proočkovaného než vydat nemalé prostředky při nutné léčbě
v případě onemocnění nebo dokonce o psa přijít. Také může být nenaočkovaný pes zdrojem nákazy pro jiné psy a v některých případech i pro vás a vaše děti.
Poraďte se s vaším veterinářem, případně jinými chovateli a zvolte si podle doporučení a věku psa vhodné schéma vakcinace a odčervování. Není to rozhodně tak nákladné jako jiné výdaje spojené s držením a chovem psa. Jednou ročně vakcinace nikoho nezruinuje a zdravotně neohrozí. Nechat psa neočkovaného a nechráněného je kontraproduktiv­ní počin.

Doplňuji:
V tomto prvním odkazu kolegy je malá chyba :(http://tibetsky-spanel.hafici. cz/), protože je zde mylně uvedeno, že se jedná o loveckého psa. Tak tomu skutečně není. Jak jsem již uvedla, název „španěl“ dostali první psi tohoto plemene při svém prvním seznámení s Anglií, protože první importovaní psi osrstěním připomínali Britům loveckého španěla. Ve skutečnosti se jedná o společenské plemeno vhodné do měst. Původním posláním byli tito psíci používání i k hlídání v paláci
v Káthmandu. Také se jim v zemi původu říká „modlitební psi“ protože je tibetští mniši používali
k roztáčení velkých modlitebních kruhových „bubnů“.

Zdroj: vlastní více než padesátiletá chovatelská praxe

Jsemtady

Hlavne to neprehanej s ockovanim. Ockovani pro zvirata neni nijak kontrolovano a casto obsahuje rtut, hlinik, formaldehyd, zelatinu a dalsi rakovinotvorne latky. Dej si pozor i na veterinare, obcas jdou hlavne po penezich a predepisuji i zbytecne leky. Pokud bude pes ok, tak ho zbytecne k doktorum netahej.