zjentek

Pravda, nebo lež?

Říká se, že naměkko uvařená, čerstvá vajíčka, aby se snadno oloupala, se mají vytáhnout z vroucí vody a při pokojové teplotě nechat vychladnout, neboť při prudkém zchlazení studenou vodou se čerstvá vejce později loupou velmi špatně.

Nejlepší odpověď
annas

Věc se má zcela jinak, toto tvrzení není jak lží, tak ani pravdou.

Pokud uvařím na měkko vajíčka, jím je lžičkou z kalíšku na vajíčka. Tudíž oloupu jen vršek.

Nedávno jsem někde četla radu, jak loupat uvařená vejce. Vyzkoušené, funguje.

Do skleničky dám studenou vodu, do ní vložím uvařené vejce, dám na sklenici vršek a celou skleničkou několikrát zatřepu. I čerstvá vejce se pak dobře loupou.

Zda je to lež, nebo pravda, , tak bych to nenazvala. Každý má jiné zkušenosti. Ale právě prudké ochlazení usnadňuje loupání, obsah se zřejmě smrští a skořápka se uvolní.

Určitě se najdou i jiné způsoby.

Další odpovědi
paul1

Věc se má zcela jinak, toto tvrzení není jak lží, tak ani pravdou.

My je po uvaření zchlazujeme, ale jen nakrátko, potom je dáme ven a necháme chladnout na vzduchu. Způsob, jaký uvedla annas určitě vyzkoušíme. Jo ještě jednu vyzkoušenou radu: před vařením dáme do vody trochu soli, vajíčko, které náhodou praskne, nevyteče.

marci1

Věc se má zcela jinak, toto tvrzení není jak lží, tak ani pravdou.

Aby se skořápka lépe odloupla, lze vejce trošku naklepnout a rychle jej ponořit do studené vody. Uvařené vejce ale nesmíme nechat vychladnout. 🙂

Hufnágl

Věc se má zcela jinak, toto tvrzení není jak lží, tak ani pravdou.

O jakých vajíčkách se tu bavíte? Od domácích slepic nebo z velkochovu?! On to je velký rozdíl v loupání vajíček. Čerstvé domácí uvařené vejce neoloupeš žádným třepáním ve sklenici s vodou, jen se může prudkými pohyby porušit skořápka, že při loupání zůstane bílek ve skořápce.
Pokud uvařím vejce, tak je nechám zcela vychladnou ve studené vodě, na horní špičce udělám malý otvor, aby se porušila i blána, prudce fouknu a tím se skořápka oddělí od bílku, ale poslední dobou používáme silikonové formy viz ilustrační foto: https://www.je­dinecnezbozi.cz/fot­ky61087/fotos/_vyr_150­41489.jpg

ivzez

Věc se má zcela jinak, toto tvrzení není jak lží, tak ani pravdou.

Není to pravda, ale to ještě neznamená, že jde o lež. Někdo asi někde něco zaslechl a nesprávně interpretoval. > Toť vše.
Když se zamyslíte > pokud byste nechal vejce naměkko vychladnout v pokojové teplotě, jedl byste je studená.
Já je vždy (určitě někdy byla i čerstvá) opláchnu ve studené vodě, rozseknu ostrým nožem a lžičkou vyškrábnu „do skla“ (jím hodně teplá).

zjentek

An, předpokládám, že zatřepat sklenicí se studenou vodou se má proto, aby se skořápka údery o sklenici narušila a voda vnikla pod ni. Právě voda vniklá pod skořábku má pravděpodobně způsobit její snazší odstranění, myslím si. Jenže myslet znamená… však víte.

Vychladnutím čerstvého vajíčka při pokojové teplotě se prý „blanka“ mezi skořápkou a bílkem fixuje více na skořápku a uvolňuje od bílku, což usnadní vyloupnout „hladké“ vajíčko ven. Ale z praxe nevím, je třeba zkoušet. Děkuji.

annas

Jenže někdy chcete vajíčko hned, tedy bez čekání. Zkoušela jsem válet, polít studenou vodu, u čerstvých vajec jsem nadávala.

To „otloukání“ vajíčka jsem vyzkoušela, funguje.

Ještě jsem někde četla, asi dostala mailem, vejce musí být při vaření celé schované . Prý je dobré přidat špetku jedlé sody, ale to jsem nezkoušela.

zjentek

An, právě vy jste vybrala tuto možnost? Inu… to jste tedy překvapila. (;

zjentek

Nic ve zlém, jen jsem polkl nasucho, nic hůř. (;

zjentek

Aha, takže jste později ještě doplnila… no tak nic… beru polknutí zpět. Nezklamala jste. (;

annas

Zatrhla jsem poslední variantu, zřejmě jste četl dřív než jsem doplnila povídání.