zjentek

Práší se na vesmírný stanici?

Je třeba vytírat a stírat prach? A kam tam třepou/klepou prachovky?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Když blbě zavřou okno, tak jim tam nalétá kosmický prach.

Další odpovědi
mosoj

A co by tam mělo prášit. Vše co tam jde je sterilní a bezprašné. Takže není z čeho by se prach uvolnil. A pokud by se snad stalo, zařízení regenerující atmosféru ve stanici se rychle postará. Recykluje se tam i moč.
Věz, že kosmonauti netřepou ani pytlíkem.

Danina65

Možná se tam občas někomu práší od pusy.

Kepler

Asi ne, mají tam filtrovaný vzduch. I kdyby tam prach byl, ve stavu beztíže by se neusazoval. Různé drobty a vznášející se kuličky uniklých tekutin jsou nebezpečným nepřítelem, dostanou se všude a způsobují zkraty v přístrojích. No a kdyby náhodu přece jenom chtěl z trenýrek něco vytřepat, stačí otevřít průzor. Vzniklý vichr to vytřepe sám. Akorát musí dávat bacha aby to nevycuclo do vesmíru i posádku.

Většina prachových částeček v našich domácnostech pochází z mrtvé kůže. (wiki) Takže vzniká i na ISS.

hapiky

Situace je přesně opačná. Je tam moc sterilní vzduch, což organismus přivyklý na Zemi nesnáší. Na počátku vesmírných letů měli kosmonauti dýchací potíže, nikdo nevěděl proč. Až se přišlo na to, že je potřeba rozptýlit trochu prachu a vše bylo potom v pořádku.

Jiří Bohumil

Prach by tam vzniknout, teoreticky, mohl, ale vše je řešeno na bázi bezprašných materiálů a recyklovaná atmosféra, ve které by se prach vznášel, prochází stále i přes filtry, které by každý prašný produkt okamžitě zachytily. A vytírat a stírat ba se také nemohl, protože by se v beztížném prostoru nemohl nikde usazovat a stále by se vznášel v prostoru. Takže ani prachovky nejsou potřeba.