quentos

Praktikuje tu někdo ledové koupele? Jak? Pozorujete nějaký účinek, ať už z dlouhodobého nebo krátkodobého hlediska?

Dobře si pamatuju, jak jsem tu před téměř deseti lety pokládal otázku o studené sprše po ránu a většina repondentů se oklepávala už jenom při té představě https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vy-a-studena-sprcha-po-ranu . Přesto se za ta léta nic nezměnilo a dodnes si neumím ráno bez studené sprchy představit, bez ní pomalu ani nevstanu.
Dnes jsem zkusil postoupit „o level výš“, dát si na 6–8 minut ledovou koupel, jelikož to prý pomáhá od věčně studených nohou – údajně se pak lépe prokrvují. Zatímco studená sprcha je mi příjemná, při vstupu do ledové vody jsem si gratuloval, že jsem byl předtím na velký, protože jinak bych se z toho PO…, jaká to byla ledárna. No, vydržel jsem to (pak jsem musel honem letět dát si horký čaj a panáka), udělal jsem ale chybu, že šly pod vodu ruce, ty mají prý zůstat suché. Je tu někdo, kdo ledové koupele praktikuje, ideálně dlouhodobě? Co vám to přináší? Neškodí to vlastně pohlavním orgánům? Díky.

Odpovědi
DoTazatel

Otužování má velmi pozitivní vliv na zdraví, na imunitu. A to je prokázáno.

Já si dávám jen ledové sprchy – koupele ne, ale přemýšlel jsem, že bych se začal víc otužovat – jako plavání v ledové vodě.

Nemyslím si, že to škodí – ani pohlavním orgánům (těm vadí spíš přehřívání), celkové otužování (a ještě střídání teplé a ledové vody) taky dobře prokrvuje a rozšiřuje cévy.

Kepler

Už by mě do toho nikdo nedostal. V Podolí jsem omylem skočil v zimě do nevytápěného venkovního bazénu. Byl to šok! Z vody jsem vyletěl jako raketa Poseidon z ponorky. S návalem paniky jsem zjistil, že mi zmizel pytlík. Ale jakmile jsem se ohřál, zase se vyvěsil. Chválabohu.