rechte

Byly zvýšeny normy odvedené práce v chráněné dílně. Má na to zaměstnavatel právo, nebere-li vedení ohled na postižení?

Pracuji v chráněné dílně. Platí zde normy na práci. Nedávno byly normy zvednuty s odůvodněním, že se tyto normy zvedly v republice i pro zdravé zaměstnance. Přitom nikdo z vedení firmy nebere ohled na druh postižení (nemoci) zaměstnanců. Má na toto zaměstnavatel nárok? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Práce se pochopitelně normovat může. Norma však musí být přizpůsobena postižení.

Zkuste si pročíst podobný odkaz v archivu.

P. Krása píše

„zaměstnavatel musí přihlédnout ke zdravotnímu stavu pracovníka. Doporučuji Vám podat stížnost k inspekci práce na postup zaměstnavatele. Tato inspekce sídlí v každém okresním městě.“

U osob s ZTP se samozřejmě počítá s vyšší unavitelností apod. Na druhé straně, jestli „podnik“ – říkejme zaměstnavatel – má právo „znormovat“ práci těchto osob, pak samozřejmě ano.
I když je chráněná dílna specifickou formou účasti na pracovním trhu (proto ty dotace) i ona musí vyrábět a umisťovat výrobky na trhu. Tudíž chráněná dílna nemůže být vysloveně charitativní činnost"

více v odkazu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-nekdo-najit-zda-se-v-chranenych-dilnach-pracuje-na-normy

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-pracuji-v-chranene-dilne-kde-je-cca-20-invalidnich-pracovniku-muze-zamestnavatel-praci-normovat-dekuji

Další odpovědi
ivzez

I v chráněné dílně může zaměstnavatel normovat práci .
Nemá ale právo nebrat ohled na postižení zaměstnanců.

Přes internet nikdo neposoudí, jestli zvýšená norma
nebere ohled na zmíněné postižení.

Zkuste se obrátit na inspektorát práce: http://www.suip.cz

Drap

Ano, má na to právo.