seniorka

Pracovník byl nemocen s dvoudenní přetržkou 3 roky, 22.7.2014 ukončil neschopenku, má nárok na dovolenou v roce 2014?

z roku 2013 neměl dovolenou,22.7­.2014 ukončil neschopenku, má nárok na dovolenou, když nemá odpracovaných 60 dní v roce 2014, a o kolik dnů se krátí?Od 5.6.2014 mu byl přiznán invalidní důchod, zatím nemá oficiální rozhodnutí, ale přepodkládá se , že za 1–2 měsíce bude končit.Jak mám evideovat absenci, když nenastopí do práce a nechce si hradit soc.a zdr.poj.,kdyby jsem mu napsala neplacené volno?

Odpovědi
ivzez

Jestli šlo o PN pro nemoc z povolání nebo pro pracovní úraz, posuzuje
se z hlediska nároku na dovolenou doba nemoci jako odpracovaná
(dovolená se nekrátí).
V ostatních případech nárok na dovolenou nevznikl.

Vy jste zaměstnance měli vyslat pro posudek k závodnímu lékaři.
Pokud podle posudku nebude moci vykonávat sjednaný druh práce,
budete povinni jej do 15 dnů převést na jinou vhodnou práci.

Pokud pro něj takovou práci nebudete mít, můžete mu dát výpověď.
V případě obecné nemoci/mimopra­covního úrazu by šlo
o výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

Po celou výpovědní dobu bude zaměstnanci náležet
náhrada mzdy za překážku na straně zaměstnavatele.

Já bych mu navrhla ukončení pracovního poměru dohodou,
ale pokud zaměstnanec nebude souhlasit, pak výše uvedený
postup (posudek, pak převedení nebo výpověď + náhrada mzdy).

Poznámky:

Zaměstnavatel nesmí zaměstnance
nutit čerpat neplacené volno.

Za dobu neplaceného volna se hradí jen
zdravotní pojištění, sociální nikoliv.