Mamba73

Pracovní úraz, neschopnost 4mesiceČeká mě operace,trvale násl. Mám nárok na odškodnění u fi když jsem dala výpověď?

Odpovědi
Filip84

Až tu situaci pregnantně popíšeš, krok po kroku, pak na ní lze dát relevantní odpověď. Na tento „výkřik do tmy“ nikoli.

Mamba73

Mám od lékaře v pojistce napsáno že léčení trvá, nutná operace(mám prasklý meniskus) a trvale následky, rozsah ještě není znám

led

Filip84, laická otázka:
Ak sa uznaný pracovný úraz stal počas výkonu práce a pracovník neporušil žiadne bezpečnostné a pracovné predpisy pre výkon danej práce, nezodpovedá za tento pracovný úraz zamestnávateľ?

Filip84

led: jedna věc je náhrada mzdy během pracovní neschopnosti, náhrada hotových výdajů, etc. etc. Tam je ta jeho objektivní odpovědnost nesporná.

Druhá stránka věci je, pokud čtyři měsíce marodíš, pak jdeš dělat, pak nějaká operace, a pak tvrdíš, že máš nějaké trvalé následky. Je otázka, jestli ten zdravotní stav opravdu souvisí jenom s tím úrazem. To se musí objektivisovat, prokázat.

led

Filip, ďakujem

Filip84

Za málo.

Ono to připomíná mozaiku, puzzle, a pak šachovou partii. Nemusíš mít všecky „kostičky“ na seskládání mozaiky, či puzzle, ale musíš jich mít potřebný počet, abys si učinila představu o obrázku.

Když má zaměstnanec úraz, nahlásí ho, pak maroduje, pak jde na operaci, a pak má trvalé následky, není se moc o čem bavit. Ale když zaměstnanec má úraz, já ani nevím, jestli nahlášený, pak maroduje, pak dá výpověď, pak pracuje, a až pak jde na operaci, a až pak může tvrdit, že má trvalé následky, „smrdí to“, prostě je to „kostička“, která nezapadá. To neznamená, že to není možné, je, ale je to „cizí kostička“, nezapadá to, tak se to bude – minimálně – hůř prokazovat, je-li to pravda.

Pak je ta „šachová partie“. Musíš seskládat všecky figurky, a pak zvažovat, které případně obětovat, a hlavně se starat, aby zůstal král s královnou. 🙂

Mamba73

Byla jsem v PN 4mesice(pracovní úraz) ,měsíc již pracuji. Dala jsem výpověď. Úraz není doléčený, čeká mě operace min. za půl roku a dle dr. budou trvalé následky. Mohu po firmě u které končím požadovat ještě odškodnění za operaci a TN když už nebudu u nich zaměstnaná?

Filip84

Jo, a ještě jeden podstatný detail: je to nahlášeno, tomu bývalému zaměstnavateli, jako pracovní úraz?

Filip84

Ano, to, zda pracovní poměr trvá, nebo netrvá, není jakkoli relevantní.

Obávám se však, abys se nedostala do důkazní nouze. Je potřeba nezvratně prokázat příčinnou souvislost mezi pracovním úrazem, operací a trvalými následky.

Byla-li jsi 4 měsíce v pracovní neschopnosti (což není nijak extrémně dlouhá doba) a měsíc již pracuješ, je otázkou, zda např. to, že nyní pracuješ, nemohlo přispět ke vzniku trvalých následků, nebo zhoršit Tvůj zdravotní stav.

Pokud se však s bývalým zaměstnavatelem nedohodneš, nezbude Ti, než se obrátit na soud. Soud si přibere znalce, jako konsultanta, no a ten tyto otázky zodpoví.

V zásadě máš nárok na dorovnání peněz do průměrné mzdy za celou dobu trvání pracovní neschopnosti, na náhradu účelně vynaložených nákladů (cestovné do zdr. zařízení etc.), na bolestné, a na nemajetkovou újmu.

Pokud se nedohodnete, doporučuju se obrátit na advokáta, který se pracovnímu a zdravotnímu právu věnuje. Sama jsi prakticky bez šance.