Mayilo

Mohu žádat odškodnění trvalých následků pracovního úrazu již teď, nebo musím čekat celý rok?

Zdravím.

Na konci března tohoto roku jsem utrpěl pracovní úraz pravé ruky. Po vyšetření bylo zjištěno, že jde o poškození vazů, šlach v zápěstí a úponů v předloktí.
Měl jsem ortézu, rehabilitace. Po poslední návštěvě jsem se rozhodl marodění ukončit, jelikož stav byl poměrně ustálen. Bohužel došlo k poškození hybnosti právě zápěstí.
Ošetřující lékař mi sdělil, že bohužel u tohoho zranění tohle bývá problém.
Říkal, že to nerad říká, ale hybnost u toho zranění se už těžko vrátí na 100%.
Říkal, že nemá problém mi vystavit bodové ohodnocení na trvalé následky.
Moje otázka zní: mohu žádat odškodnění trvalých následků již teď, nebo musím čekat celý rok? Doplňuji, že se jedná o vyplacení ze strany pojišťovny zamestnavatele.
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
elkon

Zeptej se v pojišťovně. Případně se podívej do smlouvy.
Ale vypadá to, že tazatel ani tak nechce hybnou ruku, jako peníze.

ivzez

Já bych poradila ten rok počkat, protože většinou trvá rok,
než lze ustálení zdravotního stavu zhodnotit.

Pokud jde o hybnost ruky, poradila bych další rehabilitaci
a hodně trpělivosti. Je možné, že se hybnost opravdu nevrátí
na 100 %, ale ještě pořád se může zlepšit.

Měla jsem ochrnutý nerv na jedné noze. Rehabilitace trvala
s přestávkami skoro 3 roky, ale noha pak byla plně funkční.
(Také mi říkali, že se plná funkčnost nevrátí. Proto bych radila
na odhady krátce po úrazu moc nespoléhat.)