Konan-Pain

Pracovní/sportovní linie border kolií – jak jí poznat?

Když si půjdu vybrat štěně (s PP), je nějaká šance, že poznám, že rodiče jsou z pracovní/spor­tovní linie a nikoliv z výstavní? A dá se poznat již v mládí zda to bude líný nebo aktivní pes -kvůli rodičům, kteří by byli z výstavní linie- ?

Může být i blue merle s modrýma očima z pracovní/spor­tovní linie?

Nejlepší odpověď
anonym

Zbarvení blue-merle je jedno ze standardem povolených zbarvení a s povahou
a vlohami nemá co do činění.
Borderky jsou původně pracovní plemeno k pasení ovcí. Jejich modernější využívání
k různým sportům a aktivitám je pouze náhražka , která využívá hbitosti, bystrosti a chuti do práce těchto kolií.
Když se budeš zajímat o původy psů, kteří se pravidelně umisťují na některých soutěžích na předních místech, najdeš ty linie, které hledáš. Ovšem ani štěně
ze zaručeně „pracovní linie“ není na 100% zárukou, že bude mít potřebné vlohy
a povahu, kterou potřebuješ. Výkon psa se skládá na 50% z vloh a pracovitosti
a 50% ze zkušeností a píle psovoda.

Další odpovědi
Drap

Stačí se zeptat chovatele a nechat si ukázat získaná ocenění a doklady o provedených zkouškách