Klarisa

Pracovní smlouva a nemocenská

Měla jsem dohodu o pracovní činnosti na 4 hodiny denně.Ve skutečnosti jsem pracovala 8 a někdy i 12 hodin Stal se mi pracovní úraz v době kdy jsem dělala 8 pracovní hodinu..Nemocenskou mi dali jen tisíc kč za 3 týdny nemocenské.Ne­proplatili mi ani 3 první dny,počítali mi to jako normální nemocneskou,což nemám nárok na plnou výši mzdy při pracovním úrazu ? A mohou takto podvádět ve smlouvách,kdy se nikdo nesmí nic dovědět?Co mám dělat když mi nedoplatí nemocenskou a mám někomu říct jak to je se smlouvami.?

Odpovědi
anonym

Nemocenskou máš proplacenu správně. Určitě ses nezajímala o to, jak je to se smluvními a zaplacenými hodinami, pokud jsi brala v potaz to, že část mzdy dostáváš „na ruku“ a nezdaněnou. Tvůj případ je důkazem toho, jak krátkozraké je od zaměstnance nechat se takto (částečně na černo) zaměstnat. Nic dalšího ti nikdo nepřizná. Stejné je to s výdělky, které ti jednou budopu chybět k výpočtu základu na důchod.
Bohužel, žijeme v době, kdy platí, že není-li žalobce, není ani soudce. Zaměstnavatelé se nebojí uzavírat takovéto smlouvy, protože vědí., že vždy najdou dost ochotných pracovníků, kteří na jejich pracovní podmínky přistoupí, ačkoliv ty jsou jasným porušením zákona.
Smutné je i to, že třeba účetní takovéto společnosti má ze zákona danou „ohlašovací povinnost“ a měla by upozornit na porušení předpisů. Neděje se to. Ani zaměstnanci, kteří jsou na tom podobně jako ty, neřeší to, že s nimi zaměstnavatel nejedná čestně. Je smutné, že nedostatek volných pracovních míst umožňuje darebákům a nepoctivcům, aby se takto chovali a okrádali de facto nás všechny.
Na závěr: Pokud si chceč práci udržet, tak spíše zaměstnavatele upozorni na to, že nemáš z čeho vyjít. Platil-li ti část výplaty na ruku, tak možná nějakou korunou přispěje, aby Tvé problémy zmenšil. Jinak si pořiď pro příště dobrou úrazovou pojistku. V případě, že k tomuto zaměstnavateli již nenastoupíš, tak bys ho mohla nahlásit na ŽÚ nebo na pracáku. Potřebuješ ovšem někoho, kdo ti dosvědčí, jaká byla skutečná pracovní doba.

ivzez

Na podvodu zaměstnavatele jste se podílela,
bez Vaší spolupráce, by se zaměstnavateli podvod „nevydařil“.

Je logické, že se náhrada mzdy za nemoc i nemocenské počítají
z „oficiálně přiznaného příjmu“. Nelze je počítat z toho, co jste
oficiálně neobdržela. (Toto se později promítne i do výpočtu důchodu).

___
Byl úraz zapsán do knihy úrazů
a uznal zaměstnavatel úraz jako pracovní (to je v jeho kompetenci)?

Pokud ano, budete po dobu nemoci pobírat náhradu mzdy
i nemocenské stejně jako při jiné nemoci.

Tprve po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky)
bude plnit pojišťovna zaměstnavatele.

Při dlohodobém léčení je možné se pokusit se zaměstnavatelem
dohodnout o jednorázové nebo pravidelných záloze/zálohách.