Rafaelo111

Jaká je pracovní náplň učitele?

Odvíjí se jejich platy od odučených hodin? Nebo od počtu hodin trávených nad opravama písemek? Odvíjí se jeho plat od počtu opravených písemek (5 písemek za půl roku oproti 10 písemkám za půl roku)? A je také rozdíl od vyučovaného předmětu?

Nejlepší odpověď
annas

Upřesnuji některé odpovědi. Učitelé mohou získat peníze za opravu písemnjých prací. Tyto odměny patří do tzv. proměnlivých složek platu. Takže základnoí učitelů je stejný, poku je plně kvalifikovaný, ale liší se mimořádnými složkami platu. Některé jsem uvedla níž.

Každý učitel má stanovený pevný základní plat a stanovený základní vyučovacío povinnost, tedy úvazek, který činí na SŠ 21 hodin týdně = přímá pedagogická činnost. Samozřejmě pracovní doba učitele je 40 hodin týdne, takže se do ní započítává příprava a oprava písemných prací, , samostudium, různé projekty stejně dozory třeba chodbách a v jídelně, , vedení kroužků, tedy týká ostatních prací. Pokud má učitel vyšší úvazek než 21 hodin, např. 24 hodiny . Tyto 3 hodiny jsou tzv,. přesčasové. Kromě toho dostane učitel zaplacené tzv. zastupování, když onemocní kolega a jiný učitel převezme jeho vyučovací povinnost v předmětu, pro nějž má kvalifikaci.

Z toho plyne, že Příprava a oprava povinných prací z jazyků může být hrazena v rámci proměnlivé složky. Záleží na řediteli školy, zda ocení rozdíl mezi náročnějiší prací jazykářů či učitelů MAT a učitelů TEV,

Kromě toho může učitel získat příplatek za třídnictví, na někerých školách i u jazyků příplatky za opravy pisemných prací, jako správce sbírek, za funkci výchovného poradce, také za něco výjimečného, mimořádné odměny, o nichže rozhodne ředitel školy.

Příplatky se liší plat učitele tělesné výchovy a učitele jazyků. Ale příplatky nejsou povinné. Ale učitel TV může získat mimořádnou odměnu, když jeho svěřenci vyhrají nějakou soutěž,.jiní učitele pak za projekty, které vypracují jejich žáci a jsou úspěšné.
Je pravda, že u některých předmětů se učitel musí víc vzdělávat než u jiných. Častso chybí učebnice, takže učiteé musí sám nové poznatky vyhledávat,. aby byli žáci v obraze.

Ale je pravda, že učitelské povolání je náročné, žáci to učitelům neusnadňují. Bohužel, třeba maturitní zkoušky jsou méně náročné než bývaly v minulosti. Na toto téma je v archivu několik otázek.

Mně osobně vadí, že i zde mnozí uživatelé pravidelně ignorují gramatiku i pravopis, snižují úroveň stránky. Je smutné, že některý uživatel jako by netušil, že existují velká písmena a diakritická znaménka. Zajímalo by mě, jak pozorně se učení ve škole věnovali.

"Učitel může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musí každý sám. Přece kdo chvíil stál, už stojí opodál..

Poznámka – některé písemky především v jazycoích a matematice jsou předepsané osnovami a jsou tedy povinné. Existují i tzv. malé písemky, prověrky třeba ze zeměpisu, chemie atd., jimiž učitel prověřuje pravidelnost přípravy žáků.

Na každé škole se mezi proměnlivé složky paltu započítávají různé aktivity.

Další odpovědi
Filip84

Ano, od hodin ano – jako v každé práci. Od množství písemek určitě ne.

U státních škol jsou učitelé, de facto, státní úředníci, plat je tabulkový, takže na předmětu nějak nezáleží. U soukromých škol se to řídí logikou poptávka – nabídka, takže ano, pokud bys třeba na soukromé škole vyučoval, např. bretonštinu nebo welštinu, tak je velmi nepravděpodobné, že by za tebe snadno sehnali náhradu, a tomu by i odpovídalo finanční ohodnocení.

Drap

Počet písemek na to nemá vliv. Může mít sice zadán minimální počet písemek za školní rok, podle jednotlivých předmětů, ale na výši platu to v podstatě nemá vliv.

Ametyst

Určitě se platy neodvijeji od výsledků jejich práce, tj. od úrovně znalostí žáků.