michalds

Prací se tříbí charakter člověka. Ano?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ono JAK KTEROU (dnes se termín PRÁCE používá pro ledasco) :(

Tohle je MOC VÁŽNÉ téma a zcela mimo možnosti rozumně dlouhé a zároveň relevantní odpovědi. Doby, kdy jsem se v mládí vysmíval „bolševické onanii“ prací (mnozí pamatují, kterak rádi se s ní ta líná prasata oháněla, ač o ni ve skutečnosti ani nezavadila) jsou pryč.

Práce (smysluplná, užitečná) je pro inteligentního tvora absoloutné nezbytná činnost a lituji ty, kteří nechápou, že MNOU často užívané známé heslo „ARBEIT MACHT FREI!“ nemá nic společného s antisemitismem či koncentračními tábory. (Existuje i jeho původní a mnohem starší latinská verze, ta je ale veřejnosti prakticky neznámá. Na rozdíl od té německé.)

Práce má ohromné dopady na vlastnosti a kvality osobnosti, o tom žádná. Ať už je to přesně sociologicky jakkoliv, tak podle mne platí úměra – čím méně člověk SKUTEČNĚ pracuje, tím větší xindl je. ;) :)

Další odpovědi
Disraeli

NE! Záleží, co je to za práci a čím se ten člověk zabývá, ale samotná práce charakter nijak nezlepší. Klasický dělník a člověk pracující rukama klidně bude vulgární, egoistický, plný předsudků, ukřivděnosti, zloby, strachu, nenávisti a omezenosti.
Samotná práce je něco jako ctnost, prospěšná věc a zase nečinnost je zkáza. Různá práce se dá dovést k dokonalosti (kung-fu… nikoli bojové umění, jak to my chápeme, ale „nejvyšší dovednost“, dokonalá zručnost, činnost dovedená k dokonalost při jakékoli práci). Jenže to už je o něčem jiném – ale takový člověk má pak zpravidla i lepší charakter. Protože se svou prací a jejím zlepšováním, se zlepšuje sám (protože většinou spolu s tím trénuje různé pozitivní vlastnosti – disciplína, vytrvalost, trpělivost, klid, sebekontrola, často i pokora a mnohé další).
Pracující člověk – dobroděj/hrdina – ten je tak v pohádkách a ještě komunistické propagandě. V realitě to klidně bude hulvát a násilník. Klidně úplná spodina.

Z lidí, co znám, jsou většinou slušnější, přátelštější (atd.) ti, co nepracují rukama, ale v kanceláři, z PC/onlice a podobně. Sice by to tak být nemělo, ale z lidí, co znám, je to tak. Ovšem ti „kancelářníci“ a podobní často pracují dost, tvrdě, vytrvale a dlouho (ne třeba vždy přímo fyzicky a manuálně), i když si často ti dělníci a podobní myslí opak…
Zpravidla si ti, co pracují rukama myslí, že jsou lepší, protože pracují rukama. :D Protože mají „namáhavou“ práci, jsou to „dříči“ a podobně. Taky u nich převládá názor, že se jim nedostává tolik, kolik by zasloužili, občas i že jsou vykořisťováni atd atd.
Tvrdá práce sama o sobě (zaměstnání) z jedince nedělá člověka lepších kvalit. Bohužel, jak už jsem říkal, mají tito právě horší vlastnosti (které u nich převládají) a návyky. Nemají často ani sebekontrolu ani vychování. Osobně pocházím z docela chudé rodiny (i celkově okolí, jakož i rodinných známých) – průměrní někdy až podprůměrní dělníci a jiní. Chování rozhodně nemají vytříbené. Nelze hodnotit všechny, ale u víc jak poloviny určitě převažují negativa – přestože to zpravidla jsou dobří lidé – ale často ani ne slušní/vychovaní a těch zlozvyků a vlasntostí, které ukazují spíš na slabší charakter, než na silný…
Pokud člověk dře, zaslouží si jistý respekt. Ale ne, když není vychovaný – to celou tu práci a námahu trochu shazuje. Tvrdá práce ale bez dobrých vlastností a slušnosti v porovnání s tvrdou prací a vychováním, charakterem to je úplně něco jiného. A nepramení to vyloženě z té práce. Charakter toho člověka je dán výchovou – rodinou, školou; okolím, celou společností a skupinou, ve které se pohybuje (i s jejími mravy), plus v jisté míře i vlastní přičinění – spojená se sebereflexí.
Pracující člověk není automaticky charaker! I když si to o sobě mnozí takoví myslí. Charakteově silný člověk by zpravidla měl být pracující, neměl se práci vyhýbat. Ale, že někdo NĚJAK pracuje, tím se mu ještě sám o sobě charakter netříbí. I když i ten pracující člověk si může osvojit alespoň některé dobré vlastnosti.

Takže bych to zjednodušil takhle:
➣pracující člověk ≠ charakterní, silný člověk (jakože automaticky z něj není TEN charakter, člověk silný i psychicky, mentálně a taky slušný)
➣ člověk charakterní, dobrých kvalit = pracující člověk
Ne každý pracující je charakter. Ale každý charakterní člověk je obvykle (tvrdě) pracující – nevyhýbající a neštítící se práci, dobrovolně podstupující námahu.

Justin1

To nevím, ale vím, že práce šlechtí, to vědí i Bob a Bobek.

zjentek

Ne!

Disraeli

Taky tvrdě pracující může být leckdo. Kriminálník třeba zloděj, prositutka, mafián, teorista… můžou dřít a vykonat spoustu práce, ale většinou i škodlivé, pro ně i pro jiné.

I různí řemeslníci a dělníci v továrně můžou tvrdě makat, jejich charakter často může být k zblití. Nebo často průměrný – nic moc, žádný špatný člověk – ale taky žádný svatoušek a člověk dobrých kvalit.
Co já už se naposlouchal keců od různých dříčů. „Já Já já“ Mezi tím samá vulgarita, samé pomluvy, odsuzování, kritika, negativní pohled – snad na všechno, nespokojenost, občas i agrese nebo alespoň hněv, pak taky lakota, chamtivost, závist,… Jsou to lidé, coumí pracovat – v zaměstnání nebo i když je třeba (domácí práce), ale vytříbený charakter? Kdepak.

aliendrone

Disraeli>>> Myslím, že se ti vloudila drobná chybka. Zatímco podle mne rovnost v závěru tvé odpovědi je PLATNÁ, tak zároveń předchozí nerovnost POPÍRÁ. Jak jsem psal, není „práce“ jako PRÁCE. A to, že někdo „tvrdě pracuje“ ještě neznamená, že PRACUJE. :)

Zamysli se, jsou tebou popisovaní bezcharakterní „pracanti“ opravdu PRACANTI?
A to, že jsou roboši (téměř vždy) vulgární, s minimem znalostí etikety přeci NIC NEVYPOVÍDÁ o jejich charakteru. Osobně mám raději „lopatu“, která na moje „Hele, mám průšvih, potřeboval bych…“ odpoví nekultivovaně „Sereš mě zmrde, to je tenhle měsíc už potřetí! Kdy mám dovalit?“, než KULTIVOVANÉHO jedince typu „Promiňte pane, ale já Vás NEZNÁM, prosím neobtěžujte mne.“
Tož asi tak. :)

Disraeli

Jak kdy (jak kteří), ale podle mě jsou to pracanti – ovšem nešťastní a „nucení“. I když ani to poslední nemusí platit, doma se třeba dokážou postarat, nasekata nanosit dříví, okopat zahradu (a hromadu věcí) a i v práci můžou tvrdě makat, v dílně, na stavbě, jako dřevorubci nebo jiní řemeslníci/dělníci. Tyto pracanty ale provází špatný charakter a tedy i vlasnosti – kromě pár, jako je pracovitost, houževnatost a podobné – za to ale mají hromadu jiných špatných vlastností (a nejen nevychovanost).

Disraeli

Tedy člověk může pracovat, dobrovolně, tvrdě a dá se říct, že je to i dříč. Ale kolikrát je to asi jeho jedinými pozitivami. Protože navzdory tomu, že je to pracant, tak ta práce z něj lepšího člověka nedělá (netříbí jeho charakter). Nezbaví ho jeho špatných vlastností, návyků, zálib, postojů, neslušnosti,…

aliendrone

Disraeli>>> A není to spíše tak, že to „pracuje tvrdě a dá se říct, že je to i dříč“ je jen proto, že mu nic jiného nezbývá? (žádná SKUTEČNÁ DOBROVOLNOST) Tedy v zásadě povaleč, lempl líný, který kdyby NEMUSEL, tak nehne prstem? A přestože chodí do práce pravidelně a pracuje (aby dostal co nejvíce peněz – osobní ohodnocení aj.), tak JEN PROTO, že ty peníze NUTNĚ potřebuje (aby zaplatil bydlení, případně živil rodinu či tak něco), tedy že se JEVÍ jako dříč, kterým ve skutečnosti není a práce, která jinak bezprostředně neslouží k jeho vlastnímu prospěchu (tedy makat „na své vlastní zahrádce“) je mu ODPORNÁ?

Takoví lidé jsou zpravidla zaměstnanci, bo jsou moc připosražení vzít to do vlastních rukou (podnikat, popřípadě páchat trestnou činnost či jinak se aktivně a samostatně živit)? Čímž netvrdím, že jsou to poctivci, naopak, obvykle jsou to ti, kteří se doslova třesou na to, aby si domů z práce odnesli balík papírů do tiskárny či roli hajzlpapíru ZDARMA, chápeš jak to myslím?

Disraeli

Ale jo, chápu. :D