Práce na fakturu nebo na dohodu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je pro zaměstnavatele a zaměstnance výhodnější práce na fakturu (již mám ŽL) nebo na dohodu o provedení práce?

Nejlepší odpověď
anonym

Odpověď je jednoduchá, pro každého je výhodnější něco jiného.
Pro zaměstnavatele ŽL, pro zaměstnance naopak dohoda.

Další odpovědi
quentos

pro zaměstnavatele je výhodnější, když má zaměstnanec ŽL (v tom případě vystupuje jako „samostatný podnikatel“, musí si sám hradit soc. a zdrav. pojištění. Je třeba si však uvědomit, že tyto praktiky – tzv. Švarc systém – jsou na hraně zákona, jedná se o „zastřený pracovněprávní vztah“), pro zaměstnance je zas výhodnější ta dohoda. Tu dohodu teď nějak nově upravili, je možno na ni udělat až 500 (?) h ročně. Záleží tedy na tom, jak moc si Vás zaměstnavatel váží či jak moc na Vás chce šetřit.

venkovan

Hlavně si hlídej abys měl z toho co dostaneš na plat a také na dostatečně vysoké (ne to nejzákladnějš) sociální a zdravotní pojištění.
Velmi často právě na ŽL lidi přistoupí na cenu za práci, která je skoro rovna čisté mzdě zaměstnannce. A zapomenou, že si musí vše platit. A často i pracovní oblečení a pomůcky.

anonym

Nejraději práci za hotové a na dřevo!

fablen

práce na dohodu o provedení práce je výhodná pro zaměstnance i zaměstnavatele: max. 300 h ročně u jednoho zaměstnavatele a pokud výdělek za daný měsíc nepřekročí 10.000 Kč hrubého, pak se neplatí sociální ani zdravotní pojištění.
Práce na fakturu je také možná. Záleží spíš jak se dohodnete a zda se „vejdete“ do limitu hodin 300 za rok, pak by se muselo fakturovat nebo uzavřít jiný druh pracovního poměru.