VIKTORIÁ

Práce letuška, delegátka

Prosím napište jestli máte zkušenosti, nebo cokoliv co o zaměstnání víte-co je k němu potřeba, plat..... Jaké vám příjde lepší a cokoliv jiného . Moc dekuji za každou odpověď!:)

Nejlepší odpověď
jpau

Letuška vs. delegátka – obojí úplně něco jiného.

Letuška, požadovano alespoň SŠ vzdělání (gympl ideální, nikoli nutný – požadována je maturita), dva Aj a další jazyk (Nj, Fr, …). BMI 19,9 – 24,9 k tomu adekvátní výška (tento požadavek může mít každá společnost jiná, do bizjetu budou chtít třeba do 165 cm a oproti tomu do normální dopravce požaduje např. do 175 – viz. požadavky společnosti). Min. věk je 18 let, ČSA požadují 19, horní hranice běžně není omezena. Schopnost uplavat min 50 m a tuším 10 m z toho pod vodou (Michale jo! Hell done!)

Poku plníš požadavky společnosti pak projdeš výběrovým řízením:

1. Kolo
Jazykové testy, měření vážení, pohovor v Aj.

Následuje prohlídka na ÚLZ, tzn. zrak, různé nemoci, poruchy cévního systému atp. Na základě toho získáš licenci Palubní Průvodčí (rozuměj letušky).

2. Kolo
Školení 14 dní (pak je to poměrně intenzivní), někdy i 6 týdnů – teorie tzn. zdravověda, nauka o letadle, bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost, a další věci. Součástí kurzů je i praktická zkouška z PLAVÁNÍ! Během kurzu se píší průběžné testy, na základě kterých tě mohou vyloučit.

Následují vyváděcí lety – práce pod dozorem.

Po ukončení získáš licenci palubní průvodčí – můžeš být letuška ale nemůžeš pracovat v letadle, protože pro něj nemáš tzv. typové ohodnocení (tam se učíš, kde má jaké letadlo co – zjednodušeně – opět zkouška). Získáš typovku, zpravidla je to součást vyváděcích letů a můžeš jít pracovat.

Platově – nějaký základ (třeba 13–14k) k tomu diety a příplatky za přistání (- to je možná pouze u ČSA, platové podmínky si společnost stanovuje sama).

Pracovní náplň: Dohlížet na bezpečnost provozu v kabině (tzn. soulož není v běžném popisu práce), popř. obhospodařovat palubní servis (jídlo, pití) v případě nouzové situace zajistit evakuaci letadla (na to jsou předpisy JAA, že jedna letuška musí být na 50 cestujících a ty za 90 sec. z letadla dostat).

Delegátka – uf, nevím, to ti poví někdo jiný 🙂.

Za pravopisnou správnost a naprostou platnost výše uvedených věcí neručím…

Další odpovědi
brillant

Vepište odpověď… http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=letu%C5%A1ka

hanulka11

dá se vše najít na netu
zkušenost s tím mám jen z druhé strany jako turista – na obojí je základ mít nějakou střední školu s maturitou , vzdělávat se i dál – znát jazyky – hlavně být samostatný ,obojí práce je časově hodně náročná
http://www.oc­cupationsguide­.cz/cz/povol/po­volani.aspx?Par=461­.htm
http://www.delegat-ck.cz/?p=112
Doplňuji:
Ono děvčata si pod zaměst. letušky představují -kam se všude podívají ,co poznají- ale je to spíš servírka v letadle , jedna cesta tam a za chvíli cesta zpět ..... přichystat jídlo, umět obsloužit ,zvládat komunikaci s lidmi , být příjemná ,ochotná , vyjít lidem vstříc a být trpělivá…
Delegát pokud chce být opravdu dobrý delegát ,musí neustále shánět nové informace a vzdělávat se – důležitá je dobrá komunikace v jazycích – bez toho se neobejde pokud pracuje v cizině no ale i doma ..... nesmí koukat na čas , je nutné mít ŘP- protože objíždí klienty na různých místech . Umět poradit , vyznat se dobře v té oné oblasti kde delegátuje...­...prostě být neustále ve střehu a ochoten pomoci.