Lukyn0

Pozorujete, že lidi jsou čím dál línější a pohodlnější?

Tuto otázku jsem si položil teď, když jsem se z jedné diskuze od jisté slečny dozvěděl, že ji velmi obtěžuje (slušně řečeno) každé tři dny nabíjet mobil. Dokážete si tak dnes představit, že by třeba mobily měly výpadek a muselo by se znovu chodit telefonovat do tel. budek jako tomu v 90. letech bylo běžné? Domnívám se, že mnohým by asi doslova upadly nohy. A netýká se to jen tohoto. Z okolo mám třeba plno lidí, co mají 10 min. pěšky od sebe obchod a jezdí tam zásadně autem pro cokoli. Důvod prostý – lenost, pohodlnost. Proč dělat kroky navíc, když se tam můžu jak buchta odvézt. Nebo třeba úklid společné chodby v bytovkách. Dneska pro většinu taky velký problém ji 1–2× za měsíc umýt a musí se kvůli tomu najímat firmy, kterým přitom zároveň nechtějí ti dotyční lenoši ze společenství platit. Za „komárů“ přitom tento úklid dodržovali snad všichni a nikdo nereptal. Pamatujete mnozí i na víkendové brigády ohledně údržby svého venkovního okolí zejména na sídlištích? Dříve taky běžná věc. Dnes nikdo není ani schopný zvednout ze země papír, leda si zanadávat, že tam je. Zkráceně řečeno – pozoruji, že čím jde doba dopředu a jsou stále nové vymoženosti ulehčující práci, tímto je lidstvo čím dál víc všeobecně línější. A kam až tato lenost v budoucnu zavede, toť otázkou…

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka, i když se týká mladé genereace.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sedi-v-lavicich-lina-a-zpohodlnela-generace-pro-niz-je-tezke-za-4-r-precist-20-knih-a-snadne-napsat-vili-vili-u-vili

Lenost přepadne občas každého, ale řekla bych, že u některých se lenost stává charakterovou vlasttností. Co neuděláš dnes, na to stačí zítřek … práce nemá nohy, přece neuteče …

Vědci mají jiný názor na základě výzkumu.

"Lidé jsou k lenosti předurčeni biologicky. Fyziologický systém lidského těla je podle vědců sestaven tak, že i při nejnáročnějším pohybu člověk podvědomě kontroluje spotřebu energie a snaží se jí všemožně ušetřit. Tudíž se vlastně neustále „ulejvá“.

Výzkumníci z Kanady testovali 9 dobrovolníků, kteří nosili speciální dlahy. Ty měly ztížit a zároveň monitorovat jejich běžný denní pohyb.

Při testech se posléze ukázalo, že každý z dobrovolníků v následujících minutách pracoval především na tom, jak změnit svůj obvyklý styl chůze tak, aby k ní potřeboval co nejméně energie. I přes měnící se pohybové návyky byla ale taková úspora energie malá, její ekvivalent se podle vědců rovnal asi jednomu burskému oříšku.

Nicméně lze předpokládat, že člověk by při životě s neustálou fyzickou zátěží změnil postupně za delší dobu zcela svůj způsob chůze a ušetřil by energie více " atd.

https://www.byz­nysnoviny.cz/2017/03/­18/lenost-ovladla-lidstvo-lide-jsou-lini-od-prirody-prokazali-vedci-mozek-nuti-k-usporam/

Co k lenosti dodat, když je to dokázané vědecky?

Lidé nejsou tedy líní, když se jim nechce uklízet, chodit pěšky, hodit papír do koše, který je vedle nich, nosit odpadky do kontejneru, který je několik kroků od domu, atd. Proto bych k lenosti přidala i lhostejnost, nezájem o druhé, závist atd.

Nebo třeba lenoch považuje lenost za druh odpočinku, tedy lenoší, aby se neunavil a nesedřel se, jak praví staré přísloví.

Nemá pravdu Seneca , že

„lenost je hloupost těla, hloupost je lenost ducha.“?
http://the.cz/ci­taty/index.php?pa­ge=citaty&kate­gorie=40

Další odpovědi
Drap

Nic takového u většiny nepozoruji. A jistá část lidí byla líná vždy.

Anikitos

Lenost je jedna z nejhorších lidských vlastností. Je to největší zabiják všeho, co by pro člověka mohlo být dobré. Život mu „díky“ ní proteče mezi prsty.

Někteří třeba nejsou přímo pohodlní, ale trpí prokrastinací, což není úplně totéž.

Je pravda, že lidé vždy trpěli leností, ale v posledních desetiletích se to hodně zhoršuje. Bude to výchovou a pohodlným způsobem života, na který jsou již od mala zvyklí, což zahrnuje i vymoženosti, které lidem usnadňují práci a jiné činnosti.

Nakonec lidi zabije právě jejich pohodlnost. Mj. už budou líní se dokonce rozmnožovat resp. hledat partnera. :'D

JáJsemKarel!

Ale jdi ty, lidé nejsou vůbec l

da ny

Vidím to jinak…

Lidé nemají jistoty (práci, bydlení a jídlo je nákladné, splácejí hypotéky)
Za věcmi/statky se honí stále stejně.
Lidé jsou také často ve stresu, pracovně přetížení (12 a více hodinové směny).
Jsou také unavenější, strava nekvalitní, nezdravá bez dostatku vitamínů a minerálů.
Všude plno chemie a alergie, oslabený iS (opět únava).
Trpí sociálními fobiemi, depresemi,nedos­tatkem času..
Žije se moc rychle…
I před 40 ley uklízela společné prostory max. 1/3 lidí v našem panelovém domě !
.------------------------------------------------------------------------------------------------------
(z 23 partají). Schody myl málo kdo, podnik pak radějí platil paní na úklid!
Na ty „dobrovolné“ brigády chodilo pár obětavců a ti, kteří museli jít příkladem, včetně těch „kovaných“ (KSČ).

Jiří Bohumil

Z mé strany souhlas. Je to i vidět, jak se dnešní mladí snaží dostat na výhodně placená a pokud možno, fyzicky nenáročná pracovní místa (administrativa a pod). A o většině, dnes nezaměstnaných, ani nemluvě. Viz nedostatek pracovníků v různých „neefektivních“ oborech.
To že by si lidé měli práci ulehčovat, proti tomu nic absolutně nemám, to je podle mně OK, ale že se jim dělat nechce a většině, i mnoha lidem ze střední a starší generace se nechce učit novým věcem, to je taky doklad toho, že lenost a pohodlnost v dnešní době narůstá. Je to dáno i dobou a možnostmi (i sociálním sytémem), neboť je k tomu více méně nic nenutí a dá se tak bez problémů a poměrně spokojeně žít. 😉

hapiky

Jsou takoví, co se nesehnou pro 2Kč, s odůvodněním, že by jim mohli prasknout trenky za 50Kč.

Mc Merkurion

… kdyby lidi nebyli líný, ještě lezem po stromech jako opice >>> jen línej člověk, co se nechce dřít, vymyslí nějakej zlepšovák, takže díky takové slečně, která nechce co tři dny nabíjet mobil, někdo třeba vynalezne mobil, co se bude sám dobíjet a my budeme moci jezdit kamkoli na jak dlouho, bez starostí, že se nám vybije … nenapadlo se nad tím zamyslet takto ???

Edison

Podle mě je to důsledek „blahobytu“. Možnost si „všechno koupit“. Na blahobyt vymřely celé velké civilizace. Cobychom uklízeli, když si úklid můžeme koupit. Co bychom cholili pěšky, když můžem autem. A tak e to se vším. Nebude dlouho trvat, všichni si všechno budem moct koupit, ale nebude od koho. A to bude začátek konce té naší civilizace. Nebude, kdo by pracoval, kdo by hodnoty, kderé si přece můžeme koupit a za dostatek odpovídá někdo jiný vytvářel. Ono se to projevuje i v bezpečnosti. Co by byla nějaká forma ZVS, proč bych se měl starat o bezpečnost státu, když si platím armádu. Proč bych se měl starat o svou vlastní bezpečnost, když si platím policii. A tak dále a tak podobně.

led

Nie, nepozorujem, musela by som otočiť hlavu a pozrieť sa a viete vy, čo je to za námahu, radšej chytám lelky…
V porovnaní dnešného „človeka robotného s voľbou práce“ s „človekom povinne pracujúcim“ v časoch pred 1.svetovou vojnou a hlbšie do minulosti, dnešný človek využíva vymoženosti modernej technológie, čo mu umožňuje znížiť svoju fyzickú námahu čím získava viac času pre seba. Takže tu nejde o lenivosť, ale racionálne využívanie modernej technológie, v mnohých prípadoch premrhané inú činnosť.