hanulka11

Poznáte město ?

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter, když tudy táhl roku 1420 na Prahu.

V letech 1541 – 1566 zde zvonař jménem Matěj Špic, z jehož dílny mnoho zvonů pochází, které pro okolní kostely zhotovil.

Velkou ranou pro město byla třicetiletá válka a zvláště obsazení švédským vojskem v roce 1648, jehož následky město poznamenaly na mnoho let.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Benešov
(to budou mít někteří radost, že?)

Další odpovědi
anonym

Viz http

Zdroj: Matěj Špic (zemřel po r. 1559) byl český zvonař 1. poloviny 16. století, působící v Praze, Roudnici nad Labem, Litoměřicích a Benešově. Zajímavé je, že vykonával své řemeslo, přestože byl slepý. V nápisech na zvonech i v literatuře se někdy proto označuje jako Matěj Slepý.[1]

hanulka11

ano ano je to Benešov bylo to moc lehké