annas

Poznáte dalšího dnešního jubilanta z krátké charakteristiky?

Ruský skladatel byl velmi nešťastný a osamělý člověk. Celý život se trápil svou homosexuální orientací. Jak vysvítá z jeho deníku, žil v ustavičném strachu, že bude prozrazena. Na jeho hudbě ty obavy však nejsou znát. Jeho manželství bylo katastrofa – po rozvodu se pokusil o sebevraždu.

Zemřel ve třiapadesáti letech. Říkalo se, že na choleru, ale dnes se tvrdí, že se otrávil arzénem. Stalo se, čeho se nejvíc bál. Prozradilo se, že udržoval intimní vztah se synovcem jistého šlechtice, carova přítele. Čestný soud rozhodl nekompromisně. Aby se zabránilo skandálu, musí provinilec spáchat sebevraždu. 6. listopadu 1893 se tak stalo…

Která díla ho proslavila? Měl nějaký vztah k Praze?

Nejlepší odpověď
rynek878

řekl bych,že se jedná o:

Petr Iljič Čajkovskij, (rusky Пётр Ильич Чайкoвский, Pjotr Iljič Čajkovskij; 7. května 1840, Votkinsk – 6. listopad 1893, Petrohrad) byl ruský hudební skladatel. Stal se jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů (nejenom v Rusku). Spojoval prvky ruské lidové hudby s evropskou hudbou (vážnou).

Petr Iljič Čajkovskij také několikrát navštívil Prahu, kde roku 1888 dirigoval premiéru své opery Evžen Oněgin

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­tr_Ilji%C4%8D_%C4­%8Cajkovskij

Další odpovědi
vagra

Jistě máte na mysli P.I.Čajkovského.
Balety-Louskáček,Labutí jezero
Při jeho první návštěvě Prahy byla uvedena pražská premiéra jeho Evžena Oněgina.
/Rynku878,jste rychlý a já chodím pozdě-vražedná kombinace. 🙂/