Dane

Poznali jste fanatismus? Myslíte si, že je potřeba proti němu bojovat? Pokud ano, jak?

Nejlepší odpověď
Mirdas

Bohužel dost často.
Jsou to lidi kteří nikdy neuznají názor opozice a vždy hájí jakékoliv zločiny toho, čemu tak fanaticky věří.
Bojovat lze jen těžko, jen snad argumentací, ovšem pozor, mohou být ve své víře velice nebezpeční.

Další odpovědi
anonym

Fanatismus je nutné potírat – vzděláváním, informovaností, výchovou…
Vypadá to, že nejjednodušší by bylo fanatiky pobít – bohužel by to ale nefungovalo.

MK44

Bojovat proti fanatismu potřeba je. Včas! Jakmile přeroste přes hlavu, je to v kelu. Jak? Toť dobrá otázka. Jistě, nabízí se zbraně jako je poctivá argumentace, logika a zdravý rozum, pochybování, prověřování informací a z nich vyvozených závěrů, požadavek na toleranci a ohleduplnost, na pluralitu názorů, schopnost přiznat si omyl apod. Jenže fanatik je proti takovým rozplizlostem imunní. On nepochybuje, nemýlí se a nepotřebuje myslet (určitě ne za hranice svého přesvědčení). On ví! A pokud Vy nevíte s ním, pak proto, že jste ubožák, kterému je třeba dopomoci k pravému poznání a víře, ať chce nebo nechce, nebo jste darebák, který to dělá naschvál, a pak je třeba s Vámi zatočit. Navíc, protože boj proti fanatikovi je náročný, zdlouhavý a vyžaduje nasazení, hrozí nebezpečí, že se v rámci toho boje, sami staneme fanatiky. Takže přibývá další obtíž, totiž sebekontrola, kterouž se fanatik nerozptyluje.

Opustit nějaký názor, s nímž jsme sžití, považujeme ho za součást sebe sama, dlouho jsme ho veřejně zastávali (nemluvě o případech, kdy to bylo náramně výhodné a teď hrozí ztráta nějakých privilegií), je velice těžké. Snadno to cítíme jako prohru, zradu sebe sama nebo svých dosavadních souvěrců, a hlavně jako vítězství toho, kdo ten nový názor prosazoval již před námi, s kým jsme bojovali, koho máme za nepřítele. A to nám sebeobranné a bojové instinkty nechtějí dovolit – byla by to hanba, že? Možná tedy nehnat fanatika „do kouta“, neboť tím se do svého fanatismu o to pevněji uzavírá a ze strachu o „sebe sama“ o to důsledněji jej prosazuje. To ovšem vyžaduje trpělivost a shovívavost a pro ty fanatik, pokud už je u moci a může si to dovolit, prostor neposkytuje. Takže ještě jednou: Jak? Toť dobrá otázka.

anonym

Ano, na vlastní kůži.Např. jsem padl do rukou jehovistům, jen jsem se s nimi pohádal, ty jsou ůplně mimo, vůbec jsem s nima nehnul.Nebo moje kamarádka chodí do víry, kde mávaji jak blázni rukama a zpívaji haleluja,prostě totální davová psychoza,vůbec si nedá nic vysvětlit.Stává se to většinou lidem, co jsou vevnitř dutý, pak najdou cosi – víru,politický směr atd a najednou mají smysl života, jsou schopni se klidně i objetovat, odpálit se bombou, upálit se , odevzdat do víry celý majetek atd.Nedají si ale nic vysvětlit.

ponovotny

samozřejmě ten pojem zní stašidelně a kdekdo si může představit kdeco
není to však čistě o jednoduché definici, ale o praktickém příkladu

  • u vojáka je určitý fanatismus něčím žádoucím
  • dovedu si představit úředníka „fanatika“ který bude příkladný úředník který v práci nesedí na fb a když po něm bude někdo něco chtít, hned to s chutí vykoná.
  • co se práce týká jsou pro nás Evropany fanatici Japonci

Nedá se tedy přesně říct jestli je fanatismus dobrý a nebo špatný do chvíle pokud není spojený s něčím s čím nesouhlasíme (nebo souhlasíme) ;)