kazisvět

Požadavky na notebook pro editaci HD videa

Jaké by měly být minimální požadavky na notebook, na kterém bych chtěl stříhat HD video? Konkrétně by mne zajímalo, zda by postačoval procesor Intel Core i5 430M, 4GB RAM DD3

Nejlepší odpověď
anonym

teoreticky se da hd video strihat i na iPhonu 🙂 CPU vykon neni podminkou, je spise otazkou komfortu. Vykon CPU ktery uvadis je pro ten ucel komfortni az az .. velikost pameti ram je dulezita, 4GB je rozumna velikost, urcite bych ale nesel nize.

komponenta ktera je nemene dulezita a kterou si opomenul je pevny disk, mel by byt rychly, hlavne pokud jde o sekvencni cteni a zapis, tady uz bych mozna doporucil sahnout po rychlem SSD disku Kingston V+

Procedury ktere souvisi s enkodovanim videa (klicova uloha pri strihu) mohou byt akcelerovany velmi ucinne grafickou kartou. Doporucuji prozkoumat jeste tuto moznost. Graficka karta disponuje pro takovy ucel primo nadpozemskym vykonem, jeji jadra jsou sice jednoducha ale je jich pekelne hodne, takovemu vykonu, pokud se spravne vyuzije se ani nejlepsi cpu nemuze rovnat 🙂 je tedy pouze drobnym problemem jak tento vykon vyuzit ale pro ten ucel existuji rozhrani jako napriklad CUDA ktere gpu pro ruzne ulohy uz zpristupnuji, pouze si over zda to zvlada i software – videostrizna.

Další odpovědi
GangstaHelper

Souhlasím s georgem, dodám ale, že při práci s videem se v praxi s využitím grafické karty téměř nesetkáte – výrobci softwarů se tomu prostě nevěnují (téměř žádný software to nepodporuje, a když, tak třeba jen pár pluginů „jen tak na ukázku“).