AlexaMasova

Povrch Guyany

Jaký je povrch v Guyane(Jižní Amerika)?

Nejlepší odpověď
anonym

DÚ???
A co tak se kouknou ta mapu – a pak, případně, zkonfrontovat vlastní názor s naším??

Další odpovědi
marci1

Povrch krajiny tvorí na západe a juhu Guyanská vysočina, ktorá vystupuje najvyššie na západ v pohorí Pakaraima Mountains. Na západe sa objavujú ostatky kriedového pieskovcového príkrovu ako ploché tabuľové hory, reliéf je tu charakterizovaný silne rozčlenenými a oddelenými chrbátmi.
Pozdĺž Atlantického pobrežia a v údolí rieky Essequibo sa rozkladá bahnitá nížina. Najdôležitejšou riekou je Essequibo a hraničná Courantyne. Blízko hranice s Venezuelou je vodopád King George VI., ktorý meria 488 metrov. Najvyššou horou Guyany je Mount Roraima, ktorá má výšku 2 772 metrov nad morom. Je jedinou turisticky prístupnou stolovou horou v Guyanskej vysočine. Podnebie krajiny je tropické vlhké a teplé. V hlavnom meste Georgetowne je priemerná teplota v januári 26 °C, v októbri 27,5 °C a priemerný roční úhrn zrážok je 2 250 mm
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Gu­yana_%28%C5%A1­t%C3%A1t%29

Lamalam

Nikdy jsem tam nebyla, ale podle mapy už mám nějakou představu.