charli

Povinnost družstevníma vůči družstvu

V panelovém domě jsme odkoupili od obce byty a založili si družstvo ( byty nemáme v OV ).Dal jsem do podnájmu 3 osoby – cizince, kteří mají povolení v ČR pracovat a tak činí.Nahlásil jsem jména na našem družstvu. Po asi dvou měsících se mě ozval předseda družstva, že mu musím dodat smlouvu mezi mnou a podnájemníky, která musí být potvrzena notářem. Jsem povinen jim tuto smlouvu dodat?

Odpovědi
standa

Základním právem družstva (jako vlastníka předmětných bytů) je vyjadřovat se k záměru nájemce (tj. vás) byt podnajmout. Bez souhlasu vlastníka, je podnájemní smlouva neplatná !

A při troše zlé vůle, by družstvo mohlo chtít ´napadat´ vaší nájemní smlouvu…, ale to nechci strašit.

Požadavek ´předsedy´ družstva na legitimizaci podnájemníků je oprávněný a forma notářsky ověřených podpisů na podnájemní smlouvě je nejjednodušší způsob…, ale není nezbytný. Můžete zvolit i jinou variantu a podnájemní smlouvu přijít znovupodepsat spolu s podnájemníky k předsedovi družstva.