Avatar uživatele
Zlatý

Považujete slova prosím, děkuji za slova zastaralá, přestože v minulosti byla téměř samozřejmostí?

Vypadla tato slůvka ze slovníku jen u mladé gnerace nebo i u generace starší? Byla jsem nedávno překvapená, když nejen žák ZŠ, ale i středoškolák neznali význam těchto slov, ani to, co je ohleduplnost. Jak je pak mohou používat. Tento trend se objevuje od počátku 90. let.

Vše se svádí na školu, není to trochu jinak? Kde se stala chyba?

Děkuji za odpvoědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Máš pravdu v tom, že tato slova jakoby ze současného slovníku mizela. Obdobné je to zřejmě i s pozdravem. Myslím, že na vině je výchova v rodinách od útlého dětství.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Podle mě je to ve výchově. Já snad říkám prosím skoro v každej větě, zdravim a poděkuju.


Avatar uživatele
Zlatý

Považuji slova stále za naprosto přirozená a samozřejmá. A o to víc mě děsí chování některých dětí. Jedni v sousedství jsou velmi slušní, jako jejich rodiče. Vždy pozdraví, o vše si poprosí,i za vše poděkují. Milé. Ale najdou se i tací,kteří vůbec nepozdraví, jeden 8.letý spolužák syna když u nás zazvoní,vůbec nezdraví,vždy mu připomenu,že nepozdravil,tak otráveně jako že pozdraví,ale příště opět nepozdraví,hrozné. Jak mám ráda děti,tak jeden 8.letý soused k nám nesmí. Když jsme se sem přistěhovali,nechápala jsem proč si s ním děti nechtějí hrát,bylo mi ho líto,ale jak přišel k nám,ihned jsem pochopila. Rozbíjel synovi hračky,ještě se mu smál, drze vše sváděl na něj a žaloval,sám si bral bez dovolení v kuchyni sladkosti,čokolády,na mě byl neskutečně drzý,až jsem doslova byla v šoku. Byla jsem tak rozčilená,že jsem si to s ním okamžitě vysvětlila. Dostal ode mě co pro to(samozřejmě slovně) a vyprovodila jsem ho za dveře. Dětem venku ubližuje,žádné dospělé nezdraví,o nic nikdy nepoprosí,nepoděkuje.K nikomu domů nesmí,protože všem dětem rád rozbíjí hračky a je příšerně drzý. Přitom jeho maminka je učitelka na ZŠ a tatínek policajt.
Často nad tím přemýšlím,kde se stala chyba. Dřívější režim byl prostě lepší. Autorita byla jak k rodičům,tak učitelům. Myslím,že vše začíná v rodině. Pozdravit,poděkovat a poprosit byly po- máma a táta-další slova,která moje děti uměly a také používaly a používají dodnes. Nejsme dokonalí,ale základy slušnosti byly mezi prvními věcmi,které jsem své děti učila. Vůbec jsem nad tím neuvažovala,přišlo mi to naprosto normální.
Slušná slova by měli učit rodiče své děti hned, jak je začnou učit mluvit. :)


Avatar uživatele
Zlatý

Pro kategorii lidí, mezi které se počítám, jsou tato slova platná a používaná i dnes.
Jedná se pouze o základy slušnosti a jejich vyjádření. Dnešní mládež (a nejen ona) však mnohdy ctí jiné priority. Smutné, ale reálné :-(


Avatar uživatele
Zlatý

Je to bída a bude hůř. Za chvíli tu budou jen zkratky. Samé BTV, ROFL LOL a spousta dalších.

Možná děkují, prosí i zdraví, jen my to v tom textu neumíme přečíst.

Už jsem si stáhla seznam zkratek, ať je můžu rozkódovat:-))
Ty/NP: Děkuji a není zač
PLS prosím
THX děkuji


Avatar uživatele
Zlatý

Je to smutné, ale čím mladší lidé, tím méně je používají. Naštěstí ne všichni. V celé společnosti se nějak pozapomíná prosit a děkovat. Potom to vypadá, jako by existovali jen "páni a sluhové". Samozřejmě výchova začíná v rodině. Velmi např. člověka potěší 2leté dítě, které umí říct prosím a děkuji Poprosit a poděkovat by mělo být pro všechny - děti, mladé i dospělé samozřejmostí. Děkuji. :-)))))


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to ve výchově, v lidech, které máme kolem sebe, v jejich inteligenci. Dítě musí mít nějaký vzor, někoho, ke komu vzhlíží, ale když dostane krom pár facek jen klíč na krk a je celé dny samo, nebo s někým, kdo ho nic dobré nenaučí, těžko od takového dítěte očekávat cokoliv dobrého, snad až ve vyšším věku, až bude umět rozezat, co je dobré a co špatné, až na to příjde samo, tedy v lepším případě.


Avatar uživatele
Bronzový

Já ne, jelikož je používám. Ovšem společnost zejména děti a mládež postihuje indispozice těchto kouzelných zdvořilostních frází.


Avatar uživatele
Bronzový

Ne, stále lidi slyším tato slova používat :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Trochu se mi nezdá,že by snad -cit. "žák ZŠ, ale i středoškolák neznali význam těchto slov" ------------- to by snad museli být dementní..... Jiná věc je,že je určitě nepoužívají často......
Kde se stala chyba? Těžké - příčin bude jistě víc,ale to by bylo na dlouho.
--------
Ono asi o chybě jako takové ani mluvit nejde - je to,zdá se, logický a přirozený společenský vývoj.
Vývoj přece nemusí znamenat změnu k lepšímu.
Maličkost,ale výrazná - dnes už asi nikoho nešokuje,když uslyší z něžných dívčích úst to kdysi ryze mužné........"Vole". Paradoxní je fakt,že děvčata volujou mezi sebou a technicky vzato žádná z nich nemůže být vůl,protože to jaksi nejde.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3913
Zlatý Drap 2386
Zlatý led 1688
Zlatý marci1 1316
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 975
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.