Elk

Považujete se za VLASTENCE? Jak to na člověku poznáte? Jde to vůbec?

Nejlepší odpověď
Berušinka

Mně hlavně vadí, že někteří lidé dávají vlastence a rasistu do jednoho pytle. V dobách dávno minulých tady někdo usiloval o nějaký ČESKÝ STÁT, neustále jsme museli odpálkovávat Němce, zachovávali jazyk, jak jen to šlo. A co se děje teď? Vnucují nám angličtinu, euro a já nevim, co všechno. Když se ohradíme proti cikánům, tak jsme hned rasisti? VLastenec si přeci hají to svoje … a oni nejsou našeho nic. Jen nám berou peníze a snižují úroveň tohoto státu spolu s těma nahoře, který jsou úplně mimo mísu.
Omluvám se, že to není přesná odpověď, ale nějak jsem se potřebovala vyjádřit. Snad to pochopíte v tom dobrém slova smyslu, jak to myslím.

Další odpovědi
dudu

Co vlastně jsem hodně záleží na vzdálenosti od domova. Jsem-li na cestách po česku, hrdě prohlašuji, že bydlím na Moravě, pokud pobývám v okolních státech, sděluji, že jsem čech a při pobytu na jiném světadílu uvádím, že jsem z EÚ. Obecně vzato nejspíše budu malý moravský patriot, který se za svoji vlast rozhodně nestydí.

led

Kto je to vlastenec, ten kto o tom hovorí, alebo ten kto tak koná ?
Za vlastenca hovoria jeho činy.
Doplňuji:
Berušinka, trochu ste si pomýlili vlastencov a národnosť.
Vlastenec je človek, ktorý koná pre svoju vlasť, bez ohľadu na národnosť. čo sa týka Cigáňov – Rómov, vašou odpoveďou ste popreli tie tisícky cigánskych mrtvych, ktorý padli za České kráľovstvo a neskôr za Československo.
Tí, ktorých považujeme za nežiaducich, škodlivých sa nedelia podľa národnosti, vieri a farby, ale podľa škody. Ano, súhlasím, títo nie sú vlastenci.

barnajka

Ono každá země má svoje krásy, stejně jako svoje kostlivce ve skříni. Ani my nejsme výjimka :)) Přesto cítím, že moje kořeny tady jsou zapuštěný hodně hluboko a když mě jednou život odvane někam pryč, asi to hodně obrečím :))
Považuju se dost za vlastence, ale ten můj patriotismus má svoje meze. Vždycky říkám, že jsem pyšná na svou zem, ale ne na svůj stát. To asi mluví za všechno :)

Pravý vlastenectví nepotřebuje ani okázalost, ani být veřejně demonstrováno.
Pravý vlastenectví vychází zevnitř mě – a uvnitř mě taky klidně může zůstat…a nedělá to ze mě barbara s absencí citu k rodné hroudě :)
Nemyslím, že se člověk musí pro vlast vyloženě obětovat, aby dokázal velikost své lásky k ní. To dokázal snad jenom Palach a podobně „zapálení“ (omlouvám se za ten cynismus) byli snad už jen obrozenci. Ty doby jsou pryč a nevím, jestli se ještě někdy v podobným měřítku vrátí. Moc tomu nevěřím – ve světě vidím spíš opačný tendence a návrat k hippies :)) No wars, no hate, no borders, no nations – and no religions too :)) Hlavně zas ti mladí chtějí jednotný svět, kde budou spolu všichni žít v lásce a míru…všichni budou mít všechno, všechno bude stejný, nikdo nebude nikomu nic závidět.. No mě samotné je tahle vize docela blízká, ale nejsem si jistá, jestli by to v praxi nakonec vůbec fungovalo. A na druhou stranu zase – když zrušíme hranice, možnost volnýho migrování za chvilku setře veškerou kulturní pestrost světa a svět se potopí do hnusné uniformní nudné šedi. To bych nechtěla :( Takhle tu máme milion barev, milion chutí a milion vůní – a pořád je co objevovat. Asi bych to nechala, jak to je.

K tomu, co psala Berušinka – já tady v Česku ty proticigánský nálady cítím teda dost :)) Chápu je, ale myslím si, že v 80% případů to už u lidí není o vlastenectví, ale fakt o tom rasismu. Mě přijde, že polovina národa by se skvěle uživila v Hitlerových službách, protože to, po čem český lid volá, už snad ani není „čistota“ země, ale obdoba konečnýho řešení. A to je teda fakt síla, čekala bych, že se lidi z historie poučí.

A doslova nevycházím z údivu, kolik lidí žere Landu. Landa skin byl, je – a bude vždycky. A skini jsou vymaštěnci tuplovaní. Může do oblbnutí opakovat, že je to už minulost – nevěřím mu. Kdyby aspoň měl dost odvahy a přiznal barvu, svým způsobem by si vysloužil můj obdiv. Takhle je mi spíš zle z něho – a smutno z lidí, co mu na to skočili.

A k té poslední části otázky – jestli se vlastenec dá nějak poznat…to netuším, na „ksichtě“ to nikdo napsaný nemá. Pro mě osobně je ale vzorem doktor Skružný z „Vesničky střediskové“. Kochat se lepou českou krajinkou, nedbaje těch rozflákaných aut potom…to u mě znamená „být pyšný na svou domovinu“ :D

PS: Taky se omlouvám, že jsem jako vždycky sklouzla od tématu ke kecání „mimo mísu“ – ale ono všechno trochu souvisí se vším :)

venkovan

Nejsem vlastenec ve slova smyslu, že když se daří nějakému sportovnímu mužstvu, tak se obleču do trikolór, ověnčím vlajkami, pomaluji barvami a někde řvu na celé náměstí, ulice apod. A následně další den, když se družstvu nedaří, tak zas řvu, že je to tu nanic.
Cítím se víc jako středoevropan, vnitrozemec, který se na nějaké té „hroudě“ narodil a v rámci možností a i za trochu omezení osobního pohodlí pro tu „hroudu“ sem tam něco udělám, aby byla úrodnější. Otázka je, zda bych byl ochoten se za tuto hroudu prát – tedy jít do války. Ale to se pozná až nastane (snad nenastane) taková situace.
Řekl bych, že i ten vlastenec který odejde do zahraničí, může pro svoji zemi mnohé dobré udělat.

A jestli to vůbec jde? Nevím. Když se podívám okolo sebe tak asi ano. když si přečtu různé diskuse, poslechnu jiné skupiny lidí než se kterými se stýkám, tak asi ne. Máme bohatou historii a také určité specifikum – protože co je to za malý evropský národ, který dokáže přežívat ve středu kontinentu, prakticky na velmi důležitém strategickém místě Evropy.