Kelt

Považujete dodržování časového režimu v každém případě za nutné, nebo připustíte i rezervu?

Samozřejmě, že odjezdy spojů jsou jednoznačně určeny jízdním řádem a pokud autobus odjede později, protože nastupuje hodně lidí, je to vyřešeno tím, že do další stanice to stihne. Tam je nějaká tolerance.
Ale například vnitřní předpisy v podniku. Sklad je otevřený od do, objekt je otevřený od do. Je zde nějaká určená doba, ale kolik minut byste připustili, že je v limitu a kolik je už za hranicí? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Podotýkám, že přesné dodržování stanovených časů má i další význam. Pokud je polední přestávka 12–12:30, může se snadno stát, že v případě třeba úrazu se přinejmenším zčásti zaměstnavatel vyviní, protože v danou dobu neměl nikdo co pracovat. Pokud by pracoval, porušil tím vnitření předpis. A nesmějte se. Já se s tímhle poměrně běžně setkávám ve firmách po celé Evropě. A dbají na to i odbory. Ale bezpečnost práce jistě není jediná okolnost.

Dochy

To záleží na situaci. Pokud je vnitropodnikový sklad otevřený do 16, měl by do těch 16 opravdu otevřený být. Pokud tam přijdeš v 16:10 a skladník tam z nějakého důvodu ještě je, proč by měl trvat na tom, že je zavřeno? Samozřejmě mohou k tomu být konkrétní důvody jak provozní, tak osobní. Ale trvat na tom, že je zavřeno jen proto že je to na ceduli…

A ptát se na nějakou rezervu? Musel bych znát konkrétní situaci. Je to věc, na kterou Ti bez znalosti kontextu nedokážu odpovědět.

ivzez

Zaměstnanci jsou povinni se vnitřními předpisy řídit.
Prodejní nebo provozní dobu určuje majitel a zaměstnanci
nemohou „připouštět nějakou rezervu“.

K příkladu skladu:
Otvírací doba skladu je od 8 do 16 hodin. Skladník má pracovní dobu
od 7.45 do 16.15. Okrajové čtvrthodiny jsou určeny na přípravu či úklid
pracoviště a na související administrativu.

Má skladník, v případě, že některý zaměstnanec přijde po 16. hodině,
přerušit svou práci, vydat zaměstnanci požadované a následně takto
promeškanou dobu nahradit ze svého volna?

EKSOT123

Jen takovou zajímavost. Autobusy od nás na Velmez kdysi jezdily velmi svérázně. Řekněme, že autobus jel 5× denně a každý z těch spojů měl svůj přesný čas odjezdu. Ale nikdy to nebylo podle j. řádu, odchylky byly od 10 do 20 minut + nebo -. Ale když se to člověk naučil, tak už věděl, kdy jít. Na lince se střídali 2 řidiči a oba to dodržovali a předávali svým nástupcům po generace.
Tak se mi jednou stalo, že byla hrozná metelice, tak jsem ve Velmezu čekal 2 hodiny na bus,měl jet v 22.30, byl jsem tam už ve čtvrt, a čekal asi další půlhodinu, ale už byl fuč.