ahold

Používáte při praní v pračce ocet? Kolik a proč?

Někdo doporučuje – prý ničí bakterie, zamezuje usazování vodního kamene v pračce atd.
Někdo nedoporučuje – prý blednou barvy, prádlo je po něm cítit atd.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Míchám si VLASTNÍ mix jako aviváž a recepturu neustále vylepšuji. (venkoncem návodů na netu jsou mraky) Ocet je NEZBYTNOU součástí, i když doporučuji místo klasického bramborliháče spíše vinný či jablečný. (neboj, i klasický ocet nebude v hadrech cítit) Bez octa se ovšem neobejdeš, protože právě on má na svědomí to zjemnění. (podrobnosti viz vodní kámen)

Zkus a uvidíš – spousta lidí vidí jenom úspory, ale ono to má i jiná pozitiva (volba vůně, potažmo esenciálního oleje dle libosti, to je primární) a venkoncem i déle vydrží vonět. O různých případech dermatologické přecitlivělosti na kupované produkty nemluvě. Každopádně se nemusíš bát toho, že ocet je kyselina a mohla by poškodit prádlo (jak píše Edison), ona i „aviváž z obchodu“ pochopitelně vykazuje mírně kyselou reakci. Pokud se zamyslíš nad celkovou koncentrací octa (slaboučké organické kyseliny s koncentrací méně než 10%) v roztoku aviváže (obvykle 1:1), které odměřuješ víčko (panáka) do celkového máchacího roztoku (několik litrů), tak jsi spíše než u ředění roztoků u homeopatik. ;) :D :D

Tady máš ukázku základního mixu https://lovey­ourhome.cz/re­cept-na-domaci-avivaz/ , sice bych s některými názory polemizoval, ale i tak je to pro začátek fajn. Jedna malá rada na úvod laborování – připrav si vždy jen tolik aviváže, kolik spotřebuješ, neskladuj! A esenciální olej nejlépe vpravíš do vody (destliky nebo alespoň převařené .- to je DŮLEŽITÉ) pomocí tyčáku (mixeru). Držím palce! :)

Další odpovědi
Kepler

Používám občas, hlavně proto abych udržel na uzdě tvorbu vodního kamene. Před spuštěním cyklu ho dávám místo aviváže (ve stejném objemu). Po ukončení pracího cyklu stejně ještě pro dokonalejší vymáchání naprogramuju jen máchání s odstředěním, tentokrát s aviváží. Prádlo cítit není a ani jsem nezaznamenal nějaké blednutí.

Kajoch

Pravidelně.Před každým praním a to v malém množství místo aviváže.Prádlo ani nebledne a ani není octem cítit.Je to třeba vyzkoušet a potom hodnotit.U nás je velmi tvrdá voda,ale kámen v pračce žádný.

Edison

Rozhodně ne! Ocet je kyselina… i když slabá, může nadělat víc škody, než užitku, pokud nevíš, na co to přijde…

Drap

Nepoužívám, neumím ani obsluhovat pračku.

nyjono

Ocet místo aviváže.
Barvy neblednou, cítit není a neusazuje se vodní kámen.

Edison

Já bych rozlišoval použití octa do pračky a k výrobě aviváže. U aviváže pochopitelně dojde k dalšímu spíše někilikařádovému naředění. Ale nalít 8% kyselinu do pračky k prádlu bych fakt nerisknul.

zjentek

Říká ti něco máchání BARVENÝCH textilií bezprostředně po barvení v octové lázni? Nebo BARVÍCÍCH textilií taktéž, z důvodu konzervace barvy? A co batika? To samý- ocet nutný! Kolik je ti let? Za komárů, když jsme pěkně barevný textilie v krámech JEŠTĚ NEMĚLI, měli jsme s těmito postupy bohaté zkušenosti, ale to zjevně nemůžeš pamatovat.

Edison

Moment, to se právě používalo ke změně barevných vlastností… Nejsem si jist, ale pokud batikovat nechci, tak bych se toho prostě vyvaroval. Zjevně si to pamatuji velmi dobře. Taky si pamatuju, že tehdejší materiály byly jiný. Včetně barev.

nyjono

Já teda jistotumám. Octem se po batice barvy fixují.

Edison

Jak který, chlapče. Jak který. Nejsou všechny barvy na látky stejný. Dokonce ty látky nejsou stejný. Na něco to funguje jako fixátor, jiný typy to prorstě rozpustí.