Damiana

Používáte při nákupu místo slova dva (dvě) výraz pár?

Dnes v jednom malém obchůdku jakýsi chlapík vytočil prodavačku doslova doběla. Jako v nějaké scénce s Holzmannem. 🙂
On: Vezmu si půlku chleba a pár rohlíků.
Ona: Kolik těch rohlíků?
Začali se tam dohadovat kolik těch rohlíků chce, ona na něho za chvíli už ječela, že rohlíky nejsou v páru, proto je nelze považovat za dvojici, která se jasně prodává po dvou.
On oponoval tím, že mu je tady(!) vždycky prodávají mrňavé a ještě spečené dohromady, doma si je musí odtrhávat a on pak na nich nemá zkraje kůrky, takže už si zvykl na to, že je asi rovnou pečou jako „párky“ – no co vám budu povídat – pro mě, skutečná radost stát ve frontě. 😁

A co vy? Když už dva kousky, tak kupujete pár piv, housek, koblih, koláčů, sýrů? Nebo „radši“ používáte číslovku?
Doplňuji:
Díky za odpovědi. 🙂
Když už jsme u těch párků… Na severu Čech je navíc zažitý termín „polopárek“ – což jsou silnější párky, obvykle telecí, velikosti malé klobásky, které se prodávají i po jednom kusu (pro bolaka: „nožičce“:-) Takže dva polopárky – to je logicky jeden pár – ale pouze tohoto druhu uzeniny! Obyčejných párků se vždy kupuje: Kolik?… Když jsem se kdysi přestěhovala do Prahy a vybafla v řeznictví slovo: Polopárek, dočkala jsem se pouze reakce: Cože?

Nejlepší odpověď
bolak

Já sem na výraz „pár“ zvyklej z domova, to bylo vždycky „pojď si pro pár facek“ a tak podobně :) ale s chlebem ani s rohlíkama problém nemám, chleba kupuju celej, a rohlíky po deseti, nicméně trochu mě tudle zmátlo, když sem šel kupovat párky. Řek sem prodavačce „čtyři párky“ a ona mi dala 8 párků, přitom když kupuju v obchoďáku, tak tam maj párky v igelitovým obalu a je tam napsáno „20 kuřecích párků“, což znamená dvacet těch hnědejch tyček, takže sem si do teď myslel, že tyčka=párek, takže co mám vlastně příště chtít? Dva párky párků?Pochopěj to, nedaj mi jich zase osum? Nebo mám říkat že chci dva párky? Jenom že co když tam bude jiná prodavačka, vony se tam střídaj asi čtyři, takže to bych si musel pamatovat u který prodavačky znamená párek jeden párek a u který dva párky, je to prostě zapeklitej problém a ke slovu „nožička“ mám odpor.

Další odpovědi
quentos

to jsem zkusil jednou zamlada v květinářství a dostal jsem útěr, že se květiny po dvou neprodávaj ;{)>

zjentek

no říct Bětce u nás v krámu „dej sem pár piv“, určitě mi nedá dvě. Zná to, asi by záleželo na velikosti tašky. Ale zítra ji prozkouším a budu po ní pochtívat pár kilo brambor, co udělá. Jinak ostatní beru v sámošce, takže žádná švanda.
Doplňuji:
mno.. nevím.. dva polopárky by na 100% byl pro naši Bětku logicky jeden párek .)

briketka10

já říkám dvě nožičky párku..
a dva rohlíky :)

pusinka50

Ano, já taky nikdy nevím, jak to mám hlásit, rohlíky jsou samoobslužné a uzeniny moc nekupuji, ale když už někdy chci klobásu či párek, hlásím raději hned, že chci „dvě nožičky“, abych předešla zbytečným otázkám k mé objednávce „chci jeden“, které by zákonitě přišly v podobě „a chcete pár nebo jen nožičku“

GTA Andreas

Když chci koupit párek, tak se musím spokojit s tím co mě prodají. A ten druhý párek potom přikoupím. Naštěstí jde při nákupu vše smáznout konstatováním: pane, vy jste podnikatel? Víte že dnes už můžete mít v kolonce povolání prodavač – prostitutka?

Funna

vzhledem k tomu, že pár jsou sice 2, ale tohle slovo je to zažité i jako neurčitý malý počet (trvalo to pár minut) jediné co kupuju na páry jsou párky, protože už se mi taky stalo, že jsem místo 2 nožek párků dostala 4 kousky…takže teď už si dávám pozor a říkám podle toho kolik toho chci např. 2 páry, nebo třeba 5 nožiček .-)

Kamionak09

Jo řeknu pár piv a potáhnou mi ze skladu basu.:)

mosoj

No comment jednání zákazníka. Co týká párků byl párek vždy dvě nožičky. Proto se to při nákupu upřesňuje. Nakonec on ten název párek je odvozen od slova pár. Co si pamatuji párky byly vždy vyráběny v páru po dvou nožičkách. Moderní doba zkomolí vše.

Při nákupu rozlišuji. Pokud jsou věci které se párují ( zásuvky , zástrčka) kupuji páry. Boty kupuji ale jedny.

anonym

Radši slovo „dva“, viz bolák, předejdu problému, kdy se bere pár a kdy jen jeden kus. Je fakt, že někdy použiju výraz dva páry …

Sarrow

Nepoužívám ho, ale když bych si chtěl takto něco koupit, tak řeknu 1 pár, 2 páry…

bolak

Damiana: takhle, polopárek sem vživotě neslyšel a používat to nehodlám, já nerad vyčnívám a sázím na to že dokavaď neotevřu hubu, tak sem nezapamatovatel­nej :)

anonym

To je jako s těma párkama, které se svlékají, říkám jim píppárky (od peepshow)

Damiana

česílko: Já zas slyšela výraz „stiptýzky“:-)

anonym

taky sexy párky

Damiana

🙂

Damiana

zjentek: Taky to brali (mám dojem) jako provokaci:-)

Damiana

bolak: Nožičky jsou nechutné, to je fakt. Do této „kategorie“ řadím i prsíčka a stehýnka při nákupu kuřete – hlavně, když je žádá nějaký slizký dědula s dvojsmyslným úchechtem po mladé, stydlivé prodavačce.

Lucijej

Příspěvek smazán administrátorem.

Damiana

quentos: Nechápavci bez smyslu pro humor:-) Btw – nestalo by se (patrně) v květinářství u hřbitova…:-D

annas

Párek – je slovo utvořeno od slova pár příponou -ek. Užití slova pro označení tohoto výrobku souvisí s tím, že se dříve prodávaly dva spojené kusy (jeden párek = dvě nožičky). Stačilo říct jeden párek nebo jeden pár a dostala jsem dvě nožky.

Dnes prodavačky většinou tomuto požadavku nerozumí.

Děda Louda

Mluví se tu o párku uzenek. Dnes je možné zakoupit i sólo.