Altair-AC

Používáte někdo z vás tuto podivuhodnou češtinu? (Zbytek v popisu)

Znám jen jednoho člověka,který říká tyto podivuhodné věci.Říká třeba děkuju tě ,slyšíš mi , poslouchej mi,zdravím ti atd.

Doplňuji : Dotyčná je z Prahy (4)

Nejlepší odpověď
annas

Škoda, že jste neuvedl, odkud dotyčný je.

Není to podivuhodná čeština, ale může jít o oblastní tvary, které jsou zastaralé, špatné vazby. Takže dotyčný převzal staré tvary, které zanikly.

Např. dnes poslouchej koho co; zastaralý, tedy archaický tvar poslouchej komu, čemu. – poslouchej mi/mně.

Podle koncovky mi, ti to vypadá na oblast českou. Moravské je mě, tě atd.

Slovesa ve staré češtině měla i jiné vazby, jak jsem uvedla výš.

Další odpovědi
mosoj

Někdy spisovná čeština v hovorové řeči působí ještě více nepřirozeně.

Kepler

Asi chce být zajímavý, nebo rád vyvádí lidi z míry. Já zase kupuju čtyři rohlíci, občas jsem z něčeho úplně vedle sebe a nechápu tomu.