paul1

Používáte cévní pumpu?

Při dlouhých cestách letadlem, autem i autobusem se doporučuje občas použít cévní pumpu. Toto doporučení jsem si přečetl na jednom webu, kde byly rady pro cestovatele, ale bez vysvětlení o co jde. Jen tam bylo varování, že dlouhá cesta a nečinnost těla vás může smrtelně ohrozit (vznik trombu). Tak jsem se snažil zjistit nějaké podrobnosti, až jsem narazil na rady lékaře. Jde o to, že je nutné zapojit spodní část nohy a lýtkový sval do takového pohybu, kde chodidlem se pohybuje nahoru a dolů a tím se zapojí do činnosti cévní (svalová) pumpa v lýtku, která tlačí krev nahoru. Pohybu krve dolů brání žilní chlopně.

Odpovědi
nyjono

No … je pravda, že při dlouhé ( 4–8 hod) jízdě autem (řídím) nebo sezení za stolem, občas natáhnu jednu a pak druhou nohu a pohybuji chodidlem v co největším rozsahu.

paul1

Je doplňuji odkaz na link pro další informace:
http://www.anam­neza.cz/nemoc/Zil­ni-potize-97