Lorrien

Používali jste někdy tento tvar slovesa číst??

Mám na mysli slovo „čtli“. Čtu jednu starší knížku a tam je to asi 3× na jedné stránce, tak to asi není tisková chyba. Používali jste jej někdy?? Kdy se asi přestal užívat?? A je i jiný dnes nepoužívaný tvar tohoto slovesa?? ;)

Nejlepší odpověď
annas

Dublety čtla, čtlo,čtli/ četla, četlo, četli atd. jsou stále kodifikované v Pravidlech. Ale častěji se užívají tvary s vloženým „e“.

V příčestí činném jsou ve všech tvarech zakončených samohláskou dublety: četla i čtla, četli i čtli apod.

Pro pochybovače vkládám odkaz.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C4%8D%C3%AD­st&Hledej=Hle­dej

Doplňuji:
Používám oba tvary.

Zastaralé jsou přechodníky:
přítomný – čta, čtouc, čtouce; minulý – (pře)čet, (pře)četši, (pře)četše

Další odpovědi
sevos

Když to teď tady vidím,tak jsem zjistil,že ten tvar používém,ani jsem to nevěděl.

anonym

používám „četli“

Děda Louda

A tu knížku čteš, nebo četeš?