Petr Pan

Používala se za komunistů nějaká impregnace?

Zdravím,

měl bych otázku, máme na půl dřevěnou chalupu z 80. let (malou spodní část napadl částečně dřevokaz), čili má nějaký pátek. Myslíte, že se v té době nějakým způsobem impregnovalo, nebo spíš ne? Tam kde je problém tak to impregnuju, ale co třeba střecha, tam sice žadný dřevokaz není ale nevím jestli mám radši vše(dekly) posundávat (což se mi úplně nechce a impregnovat, nebo to mám nechat tak.

Nevím jestli se v 80. letech něco používalo, má někdo s tím zkušenosti jak se to tehdá dělalo? Případně dá se to nějak zjistit?

Díky všem za reakce!

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tohle přeci záleželo na samotném stavebníkovi – někdo impregnoval, jiný ne. Ale neodvážím se odhadnkout poměr ANO/NE.

Zdaleka nejběžnější byla impregnace dehtem, fermeží nebo olejem proti vlhkosti/vodě (však ještě dnes lze najít dřevěné pdehrtované pražce kupříkladu). Bohužel k tvému dotazu > slovo „dřevokaz“ je používáno jak pro hmyz, tak pro houbu a na oboje se používalo něco jiného. Na houbu se mořilo síranem měďnatým (modrá skalice) a na brouka „opepřeným octem“ s přídavkem mycího prostředku na nádobí. (mletý pepř jsi nechal 24h louhovat v octě s přídavkem Jaru 1díl Jaru na 10dílů octa) a pak jsi tím DŮKLADNĚ ošetřil dřevo. (saponát umožnil lepší vyvzlínání/vsáknutí do dřeva)

Asi se používaly různá další mořidla a penetrace, ale to si už nepamatuji. (včetně těch průmyslově vyráběných z obchodů, vybavil se mi černý nátěrový „asfaltový roztok“ – říkalo se mu „penetrák“ [nwm přesný náízev] a prodával se v 50l soudcích – proti vlhkosti).

Dneska zakoupíš výborné impregnace/mořidla proti všemu. Co se týká „nechce se ti to sudnavat a impregnovat“, tak rozhodnutí co dělat je easy. Pokud dřevostavbu plánuješ brzy prodat, vyflákni se na to a nech to na kupujícím. Pokud po ní budeš chtít, aby fungovala ještě 20let, NEMÁŠ na výběr a MUSÍŠ VŠECHNO ošetřit (obzvláště pokud jde o hmyz). Ten xindl by se prostě jen přestěhoval o kousek vedle, takže žádná výhra. Houba se ničí lépe, tam je prozměnu ale důležité odstranit příčinu zavlhání dřeva (odizolovat).

Další odpovědi
Drap

I za komunistů se používaly různé impregnace. Kdo však čím dělal či nedělal konkrétní stavbu, nelze určit. Před více jak 25 léty se velmi často používala například volská krev.

nyjono

Zkus se poptat v některé FB skupině. Třeba stavíme svépomocí.
Tam je víc lidí na toto téma, mohli by něco vědět.

paul1

Já jsem natíral staré desky a trámy na dřevěné dílně směsí vyjetý olej a nafta, 1:1,
údajně prý tím natírali baráky ve skanzenech. Už to tam mám cca 15 – 18 let a drží to a nic se do toho nechytilo. Trošku to smrdělo, ale jen pár měsíců. Jo ještě – nejdřív jsem natřel slabým roztokem hnědé barvy (ve vodě rozpustné), abych sjednotil odstíny různě vybarvených desek. A ještě – kůlna nebyla předtím ničím ošetřena, takže jsem nemusel žádný nátěr odstraňovat.

honza19hk

Třeba karbola

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.