Avatar uživatele
Spartaboy

Používala se ve starověku nějaká metoda na odstranění kořínků u chlupů? Nebo jenom depilace a ne epilace.

Děkuji.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1607 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
DoTazatel

Epilace se používala už ve starověkém Egyptě. Tam na hygienu celkem fest dbali. Pak ještě v Mezopotámii
Depilaci používali ve starověkém Řecku a později v Říme. V Řecku zpočátku jen králové a bohatší vrstva, ale v pozdější době už snad všichni.

Často depilovali cukrovou pastou (cukr, voda, citron — smíchané a ohřáté na vysokou teplotu).

V Číně epilovali obočí už před tisíci lety.

V Římě si zase muži potrpěli na oholené tváře a krátky sestřih (narozdíl od Řecka, kde povětšinou muži nosili delší vlasy a hustý vous). Ženy si depilovaly i epilovaly po celém těle, nebo skoro po celém (taky záleží jak v které době), ale zbavovaly se hlavně chloupků na rukou, v podpaží a nohou.

Upravil/a: DoTazatel

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Já myslím že ne. Toto je nesmyslný „výdobytek“ dnešní doby. Příroda to nějak nastavila a tak to má zůstat. Když vidím chlapa s vyholeným tělem, tak mám husí kůži. Ani u žen se mi to nelíbí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Ve starověku, čím víc chlupů tím tepleji a bezpečněji.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
DoTazatel

Dále se chloupky (hlavně u žen) odstraňovaly ještě třeba ve staré Indii, Persii a určitě i jinde.

Epilace, depilace, holení bylo ve starověku celkem hojně rozšířeno napříč světem. Používali různé metody, nejčastější však byly depilace v podobě nějaké směsi lepkavých složek (z ovoce, medu, cukru, bylinek, atd..) z nichž vznikly pasty, krémy, mastičky.
Dodnes je známá a používaná např. perská epilace.

V Římě používali ruzné kovoé nástroje, něco jako pinzety, (tupé) nůžky, dále, pemzy… vytrhávali chlup po chlupu.
Taky holičství bylo v Římě hodně rozšířené.

V Řecku si povětšinou holili vše i muži (teda kromě hlavy). Svalnaté a oholené tělo považovali za symbol krásy a ideálu. Tam používali především depilaci.
Ženy si kormě mastí a past odstraňovaly chloupky poamocí vypalování (prostě je zapálily – ale ne nijak drasticky, prostě postupovaly systematicky, opatrně,..).

před 1607 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
DoTazatel

Zapomněl jsem na vosky, pryskyřice, nabroušené nože atd.. tyto pomůcky byly populární.

Nejefektivnější byl ale v tomhle ohledu asi starověký Egypt, ve kterém snad jako jediném měli všelijaké nástroje: jako škrabky, pinzety, břitvy – vše z bornuzu nebo samotné mědi. Taky odtud pochází ta cukruvá pasta a jiné mastičky. V rgyptě se holili, depilovali a epilovali hlavně kvůli hygieně. Ženy se tam třeba holily úplně všude.

před 1607 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek