Spartaboy

Používala se ve starověku nějaká metoda na odstranění kořínků u chlupů? Nebo jenom depilace a ne epilace.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Epilace se používala už ve starověkém Egyptě. Tam na hygienu celkem fest dbali. Pak ještě v Mezopotámii
Depilaci používali ve starověkém Řecku a později v Říme. V Řecku zpočátku jen králové a bohatší vrstva, ale v pozdější době už snad všichni.

Často depilovali cukrovou pastou (cukr, voda, citron — smíchané a ohřáté na vysokou teplotu).

V Číně epilovali obočí už před tisíci lety.

V Římě si zase muži potrpěli na oholené tváře a krátky sestřih (narozdíl od Řecka, kde povětšinou muži nosili delší vlasy a hustý vous). Ženy si depilovaly i epilovaly po celém těle, nebo skoro po celém (taky záleží jak v které době), ale zbavovaly se hlavně chloupků na rukou, v podpaží a nohou.

Další odpovědi
elkon

Já myslím že ne. Toto je nesmyslný „výdobytek“ dnešní doby. Příroda to nějak nastavila a tak to má zůstat. Když vidím chlapa s vyholeným tělem, tak mám husí kůži. Ani u žen se mi to nelíbí.

mosoj

Ve starověku, čím víc chlupů tím tepleji a bezpečněji.

DoTazatel

Dále se chloupky (hlavně u žen) odstraňovaly ještě třeba ve staré Indii, Persii a určitě i jinde.

Epilace, depilace, holení bylo ve starověku celkem hojně rozšířeno napříč světem. Používali různé metody, nejčastější však byly depilace v podobě nějaké směsi lepkavých složek (z ovoce, medu, cukru, bylinek, atd..) z nichž vznikly pasty, krémy, mastičky.
Dodnes je známá a používaná např. perská epilace.

V Římě používali ruzné kovoé nástroje, něco jako pinzety, (tupé) nůžky, dále, pemzy… vytrhávali chlup po chlupu.
Taky holičství bylo v Římě hodně rozšířené.

V Řecku si povětšinou holili vše i muži (teda kromě hlavy). Svalnaté a oholené tělo považovali za symbol krásy a ideálu. Tam používali především depilaci.
Ženy si kormě mastí a past odstraňovaly chloupky poamocí vypalování (prostě je zapálily – ale ne nijak drasticky, prostě postupovaly systematicky, opatrně,..).

DoTazatel

Zapomněl jsem na vosky, pryskyřice, nabroušené nože atd.. tyto pomůcky byly populární.

Nejefektivnější byl ale v tomhle ohledu asi starověký Egypt, ve kterém snad jako jediném měli všelijaké nástroje: jako škrabky, pinzety, břitvy – vše z bornuzu nebo samotné mědi. Taky odtud pochází ta cukruvá pasta a jiné mastičky. V rgyptě se holili, depilovali a epilovali hlavně kvůli hygieně. Ženy se tam třeba holily úplně všude.